Maqedonia e Vetme: Betejën do ta fitojmë edhe pse Qeveria do ta shpenzojë mbi 10 milionë euro në fushatë - Bota Sot
Maqedonia e Vetme: Betejën do ta fitojmë edhe pse Qeveria do ta shpenzojë mbi 10 milionë euro në fushatë

Maqedonia

E hënë, 12 nëntor 2018

Maqedonia e Vetme: Betejën do ta fitojmë edhe pse Qeveria do ta shpenzojë mbi 10 milionë euro në fushatë

Më: 18 gusht 2018 Në ora: 17:38
Janko Bacev

“Maqedonia e Vetme dhe populli maqedonas janë të shqetësuar fuqishëm nga vendimi i sotshëm të Ministres së Mbrojtjes Radmila Sheqerinska qe do të harxhojë një milion euro nga buxheti i armatës për fushatën e referendumit të 30 shtatorit”, thonë Maqedonia e Vetme.

“Sipas tyre skandali është më i madh nëse dihet se të gjithë ministritë dhe organet tjera të shtetit janë të obliguara të japin informacione për mjetet që do t’i ndajnë për fushatën për referendum në kushtet kur vetën nga një ministri Sheqerinska tashmë ndau 1 milion euro, që tani është e qartë shuma finale nga të gjitha ministritë dhe organeve tjera shtetërore do të jetë dhjetëra milionë euro para të popullit për fushatën e referendumit për ndryshimin e emrit dhe identitetit të popullit maqedonas”, thonë nga Maqedonia e Vetme.

Ata shtojnë se Qeveria kukull luan me inteligjencën e popullit duke thënë se pa dallim sa pare do të harxhohet populli duhet të jetë i lumtur sepse do të ketë transparencë të plotë rreth parave të harxhuara për referendumin.

“Qeveria e Zoran Zaevit do të harxhojë dhjetëra miliona euro nga buxheti për fushatën e referendumit,por populli maqedonas do ta fitojë këtë betejë sepse në duar të tyre e kanë argumentin më të fortë: dëshiron të jetë vetvetja, nuk dëshiron ndryshim të emrit, identiteti, nuk dëshiron NATO dhe BE dhe nuk dëshiron të fshihet nga harta e kombeve”, thonë në fund nga Maqedonia e Vetme.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test