Zgjidhen anëtarët e komisioneve të KSHZ-së në diasporë - Bota Sot
Zgjidhen anëtarët e komisioneve të KSHZ-së në diasporë

Maqedonia

E mërkurë, 14 nëntor 2018

Zgjidhen anëtarët e komisioneve të KSHZ-së në diasporë

Më: 20 gusht 2018 Në ora: 20:54
Ilustrim

Komisioni Shtetëror Zgjedhor (KSHZ) sot zgjodhi anëtarët për këshillat zgjedhore në zyrat diplomatike dhe konsullatat e Republikës së Maqedonisë jashtë vendit. Në vendimi theksohet se anëtarët e bordeve zgjedhore të përfaqësueseve në ambasada dhe konsullata do të mandatohen vetëm për votim të këtij referendumi që do të zhvillohet jashtë Maqedonisë më 29 shtator.

Bordi i zgjedhur i përfaqësueseve jashtë vendit do të ketë tre anëtarë dhe tre zëvendës anëtarë, ndërsa presidenti dhe nënkryetari do të zgjidhen nga ambasadorët dhe stafi i ambasadave ose zyrat konsullore.

Vendet e zbrazura, siç shpjegohet në seancë, do të plotësohen nga radhët e punonjësve në administratën shtetërore dhe publike. Qëllimi është, siç theksojnë nga KSHZ-ja, për të ulur kostot e mbajtjes së referendumit.

Sot, janë zgjedhur anëtarët e 50 të përfaqësuesve diplomatik dhe konsullor të vendit jashtë, por votimi do të bëhet vetëm atje ku do të ketë më shumë se 10 të paraqitur deri në 23 gusht në mesnatë, kur përfundon mundësia e aplikimit për emigrantët për votim në referendum. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test