Tevdovski: Do të vazhdojë trendi i rritjes së pagave - Bota Sot
Tevdovski: Do të vazhdojë trendi i rritjes së pagave

Maqedonia

Tevdovski: Do të vazhdojë trendi i rritjes së pagave

Më: 21 gusht 2018 Në ora: 20:17
Dragan Tevdovski

Rritja e pagës mesatare në qershor të këtij viti në krahasim me qershorin e vitit të kaluar prej 6,1 për qind për ministrin e Financave Dragan Tevdovski është rritje serioze.

“Posaçërisht gëzon fakti që ka rritje serioze prej 6,1 për qind ose rreth 1.400 denarë të pagës mesatare këtë qershor në krahasim me qershorin e vitit 2017. Rritja është shënuar në më shumë industri si: veprimtari profesionale, shkencore dhe teknike, art dhe rekreacion, por edhe tek veprimtaritë intensive të punës”, deklaroi ministri i Financave.

Në deklaratë për AIM potencoi se kjo qartë tregon se masat e Qeverisë, ndërsa posaçërisht rritja e pagës minimale sollën deri në presion të rritjes së të gjithë pagave.

Enti Shtetëror i Statistikës sot publikoi se paga mesatare në qershor është 24.203 denarë, duke shënuar rritje prej 6,1 për qind.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test