Deputetët që do të qëndrojnë në Shkup do të marrin kompensim nga 400 euro në muaj - Bota Sot
Deputetët që do të qëndrojnë në Shkup do të marrin kompensim nga 400 euro në muaj

Maqedonia

Deputetët që do të qëndrojnë në Shkup do të marrin kompensim nga 400 euro në muaj

Më: 27 gusht 2018 Në ora: 21:42
Kuvendi i Maqedonisë

Kompensim në para prej 400 euro do të jepen për deputetët të cilët do të vendosin të marrin me qira një apartament në Shkup, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Një propozim i tillë është bërë sot në Komisionin për Zgjedhje dhe Emërime.

Që nga 1 shtatori, deputetët brenda vendit do të të zgjedhin nëse do të udhëtojnë çdo ditë për të punuar me makinë ose do të vendosen në Shkup.

Ata deputetë që vendosin të marrin me qira një apartament do tu ndahen para nga buxheti i Kuvendit për shpenzimet e udhëtimit vetëm për fundjavë dhe festa.

Deputetët mund të zgjedhin për të marrë me qira një apartament ose për të udhëtuar me fonde të reduktuara në këmbim të shpenzimeve të udhëtimit.

Ata deputetë, të cilët vendosin të udhëtojnë me makinën e tyre, do të shpenzimet e udhëtimit do të reduktohen nga 30 deri në 20 për qind dhe pagesat duhet të paguhen në mënyrë elektronike, domethënë me kartat e reja të lëshuara nga “Rrugët e Maqedonisë” ose me kartat e tyre të cilat vonë ata do të duhet të dorëzojnë llogarinë fiskale deri tek Kuvendi të shtypur me nënshkrimin si dëshmi të taksës së paguar në pagesat rrugore. 

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...