Qendër hetimore sipas shembullit të PSP-së edhe në Ministrinë e Drejtësisë - Bota Sot
Qendër hetimore sipas shembullit të PSP-së edhe në Ministrinë e Drejtësisë

Maqedonia

Qendër hetimore sipas shembullit të PSP-së edhe në Ministrinë e Drejtësisë

Më: 31 gusht 2018 Në ora: 20:53
Ilustrim

Ministria e Drejtësisë po përgatit një qendër hetimi, e cila do të funksionojë sipas shembullit të qendrës hetimore në Prokurorinë Speciale Publike. Kjo është pjesë e masave për të përmirësuar luftën kundër korrupsionit, qëllimi i së cilës është edhe i skriningut që aktualisht BE po e zbaton në Maqedoni.

Statusi i PSP-së, përsëri, do të shqyrtohet edhe në vazhdim, nëpërmes bisedimeve me opozitën, sepse është e nevojshme shumica e dy të tretave. Për të njëjtën arsye ka vonesë në Ligjin për Prokurorinë Publike, ndërsa Kodi Zgjedhor në parim është i harmonizuar.

ligji për Gjykata dhe Ligji për Këshillin Gjyqësor janë të harmonizuara, së shpejti do të jenë në debat publik dhe do të miratohen në paket. Në vjeshtë do të shpallet konkurs për dëgjuesit e rinj të Akademisë së Gjyqtarëve, ndërsa do të kompletohet edhe Komisioni Shtetëror për Parandalim të Korrupsionit. Ligji me të cilat zgjerohen kompetencat e këtij Komisioni në kontrollin e partive politike, si dhe pasurit zyrtarëve, nga dje janë në debat publik.

Deskoska është e bindur se këto reforma do të dërgojnë një sinjal për gatishmërinë e Maqedonisë për të filluar bisedimet e anëtarësimit në BE. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...