Pritja e Kancelares gjermane Angela Merkel para Qeverisë së Maqedonisë - Bota Sot
Pritja e Kancelares gjermane Angela Merkel para Qeverisë së Maqedonisë

Maqedonia

Pritja e Kancelares gjermane Angela Merkel para Qeverisë së Maqedonisë

Më: 8 shtator 2018 Në ora: 12:11
Zoran Zaev dhe Angela Merkel

Me të gjitha nderimet shtetërore, para Qeverisë së Maqedonisë, Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev e priti Kancelaren gjermane Angela Merkel, e cila sot është në vizitën e saj të parë zyrtare në Maqedoni.

Merkel njëherë është kancelari i parë i cili vjen në vizitë zyrtare në Maqedoni.

Vizita e saj njëditore është me qëllim që të jep përkrahje të qartë për Maqedoninë për marrëveshjen e Prespës, por edhe të dërgoj mesazh për referendum të suksesshëm me të cilin hapen dyert për integrimet euro-atlantike të Maqedonisë.

Për detajet e takimit, pas një ore do të mbahet konferencë për shtyp të kryeministrit Zaev dhe kancelares gjermane Merkel.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...