Rëndësia e referendumit është e njëjtë me atë para 27 viteve - Bota Sot
Rëndësia e referendumit është e njëjtë me atë para 27 viteve

Maqedonia

Rëndësia e referendumit është e njëjtë me atë para 27 viteve

Më: 15 shtator 2018 Në ora: 22:46
Zoran Zaev

Rëndësia e referendumit është e njëjtë, si ai para 27 vjetëve, sepse nëse atëherë atëherë e siguruam pavarësinë e shtetit, tani nga ky vendim varet nëse do ta sigurojmë ardhmërinë e Maqedonisë së pavarur, deklaroi kryeministri Zoran Zaev sot në tribunë me qytetarë në Gazi Babë , në organizim të koalicionit “Dil PËR Maqedoni Evropiane”.

Ai tha se para nesh është një vendim serioz dhe për këtë është me rëndësi të flitet për rëndësinë e integrimit në NATO dhe BE, por edhe për hollësitë e Marrëveshjet.

Të debatohet dhe qytetarët të kenë qëndrim, për këtë çështje. Vendimi ynë, theksoi Zaev, është nëse do shkruajmë vendime të guximshme apo sërish do të fshihemi dhe do të jemi me kapacitet të pamjaftueshëm.

Zaev u shpreh se me Marrëveshjen jo vetëm që ruhet identiteti jonë por garantohet gjuha maqedonase, por Greqia e njeh dhe e pranon gjuhën dhe popullin maqedonas.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...