Zaev: Do ta ndalojmë më në fund migrimin e të rinjve në Maqedoni - Bota Sot
Zaev: Do ta ndalojmë më në fund migrimin e të rinjve në Maqedoni

Maqedonia

Zaev: Do ta ndalojmë më në fund migrimin e të rinjve në Maqedoni

Më: 16 shtator 2018 Në ora: 15:38
Zoran Zaev

Në tubimin e sotshëm në Shkup të koalicionit “Bashkë për Maqedoni evropiane” pas Kryetarit të Kuvendit të Maqedonisë, masës ju drejtua edhe Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev.

Ai në fillim të fjalimit falënderoi qytetarët që erdhën në ditë të diell dhe të dërgojnë një mesazh serioz, ndërsa mesazhi sipas Zaevit është duam të ardhme, duam Maqedoni evropiane.

“Të gjithë e ndjejmë përgjegjësinë në kohën ku jetojmë, kjo përgjegjësi e gjeneratës sonë, kjo përgjegjësi e jona, dhe nga ne varet e ardhmja e Maqedonisë, nga ne varet ardhmëria e fëmijëve tanë”, tha Zaev duke shtuar se vetëm populli në Maqedoni mund të sjell këtë vendim.

Ai ceku se gjatë 27 viteve është premtuar që Maqedonia të jetë pjesë e BE-së, dhe 30 shtatori është mundësi ku Maqedonia nis rrugën drejt BE-së.

“A mund të paramendoni se si do të jetë dinamika në shtet, sa do të jetë rritja, sa investime të huaja në Maqedoni? A mundeni të paramendoni do se sa do të ulet papunësia në Maqedoni? A mundeni të paramendoni se sa shpejt do të kthehet lumturia në shtet? A mundeni të paramendoni se do ta ndalojmë më në fund migrimin e të rinjve në Maqedoni”, tha Zaev duke shtuar se patriotizëm është të sigurohet e ardhmja e Maqedonisë, ndërsa BE dhe NATO janë rruga e vetme ku duhet të lëvizë Maqedonia, dhe se Maqedonia nuk ka tjetër alternativë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...