Zaev-Trenta: Anëtarësimi në NATO jep siguri, stabilitet dhe ardhmëri për të gjithë - Bota Sot
Zaev-Trenta: Anëtarësimi në NATO jep siguri, stabilitet dhe ardhmëri për të gjithë

Maqedonia

E shtunë, 20 tetor 2018

Zaev-Trenta: Anëtarësimi në NATO jep siguri, stabilitet dhe ardhmëri për të gjithë

Më: 17 shtator 2018 Në ora: 21:35
Zaev-Trenta

Kryeministri Zoran Zaev sot realizoi takim me Ministren për Mbrojtje të Italisë, Elsizabeta Trenta, në të cilën u diskutua për referendumin e caktuar dhe anëtarësimin e Republikës së Maqedonisë në NATO dhe Bashkimin Evropian, si dhe bashkëpunimin në mes dy vendeve.

Siç njoftojnë nga konferenca për shtyp të Qeverisë, ministrja Trenta e ka përshëndetur entuziazmin e kryeministrit Zaev dhe shtoi se ka ardhur në Maqedoni që ta tregoj mbështetjen e Italisë për aspiratat euroatlantike të Maqedonisë dhe të jap ndihmë nëse është e nevojshme.

Ajo gjithashtu shtoi se referendumi është i rëndësishëm për qytetarët e Maqedonisë, por edhe për të gjithë miqtë tjerë të cilët e mbështesin vendin dhe përpjekjet e saj për anëtarësim në BE dhe NATO.

Kryeministri Zoran Zaev përsëriti përpjekjet dhe vullnetin politik të Qeverisë aktuale për vazhdimin e reformave kyçe dhe forcimin e qeverisjes të së drejtës, dhe luftës kundër korrupsionit, reformat të sigurisë dhe zhvillimit dhe reformat në administratën publike.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test