“Orizi nga Koçani nuk është i modifikuar gjenetikisht” - Bota Sot
“Orizi nga Koçani nuk është i modifikuar gjenetikisht”

Maqedonia

E mërkurë, 24 tetor 2018

“Orizi nga Koçani nuk është i modifikuar gjenetikisht”

Më: 18 shtator 2018 Në ora: 12:29
Ilustrim

Orizi nga Koçani nuk është i modifikuar gjenetikisht, këto e tregojnë super analizat e bëra në labaratorin gjermane “Eurofinks HOS Terstinga” në Sofje.

Siç theksoi sot drejtori i Inspektoratit Shtetëror për Bujqësi, Bllagoja Indov, bëhet fjalë për sortimentet të cilat sipas analizave të para në Fakultetit për medicinë veterinare tregojnë prani të produkteve të modifikuara gjenetikisht.

“Rezultatet e super analizave të mostrës pozitive të orizit të cilat u dërguan në labaratorinë akredituese të BE-së janë negative. Ajo do të thotë se orizi nga e cila janë marr mostra nuk është i modifikuar gjenetikisht”, tha Indov.

Inspektorati ka kontrolluar më shumë depo dhe ka marr shumë mostra nga sortimentet e dyshuara.

“Kontrollet vazhdojnë. Mostrat për analiza do të merren edhe nga shtatë të korrurave, nga ato sortimentet që dyshojmë”, tha drejtori. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test