Bazdnikin: Nga vendimet e disa ditëve të ardhshme do të varet e ardhmja e vendit - Bota Sot
Bazdnikin: Nga vendimet e disa ditëve të ardhshme do të varet e ardhmja e vendit

Maqedonia

E premte, 19 tetor 2018

Bazdnikin: Nga vendimet e disa ditëve të ardhshme do të varet e ardhmja e vendit

Më: 18 shtator 2018 Në ora: 16:05
Sergei Bazdnikin dhe Gjorge Ivanov

Republika e Maqedonisë po përjeton momentin kyç në historinë e saj, ndërsa vendimet do të merren në ditët në vijim do të varet e ardhmja e vendit, thekson ambasadori i sapoemëruar i Federatës Ruse, Sergei Bazdnikin në dorëzimin e letrave kredenciale kryetarit të Republikës së Maqedonisë, Gjorge Ivanov.

“Është shumë e rëndësishme që ato të sillen në kuadër të Kushtetutës, ndërsa jo ta rrënojnë shtetin juridik. Të përfaqësoj vullnetin e qartë të qytetarëve të Republikës së Maqedonisë, dhe jo të jenë të ndikuar nga jashtë. Ta bashkojnë dhe jo ta ndajnë shoqërinë. Të respektojnë principet fundamentale të së drejtës ndërkombëtare të shkruara në Kartën e OKB-së, ndërsa jo koniunkturës politike”, vlerësoi ambasadori rus Bazdnikin.

Ndërsa Ivanov theksoi se marrëdhëniet Maqedoni-Rusi që kanë traditë të gjatë dhe të begatë she miqësisë së sinqertë dhe mirëkuptim të dyanshëm, edhe më tej do të zhvillohen dhe intensifikohen në të gjitha sferat të intensitet të ndërsjellë.

Kryetari Ivanov sot gjithashtu pranoi letrat kredenciale të ambasadorit të ri të Australisë me ulëse në Beograd, Rut Karis Stjuart.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test