Tortevski: Kam marr ofertë që t’i mbroj disa ish-funksionar të akuzuar nga PSP - Bota Sot
Tortevski: Kam marr ofertë që t’i mbroj disa ish-funksionar të akuzuar nga PSP

Maqedonia

Tortevski: Kam marr ofertë që t’i mbroj disa ish-funksionar të akuzuar nga PSP

Më: 28 shtator 2018 Në ora: 23:09
Tortevski

Avokati Aleksandar Tortevski sot në televizionin “1 TV” tha se deri më tani ka marr disa oferta që t’i mbroj ish-funksionarët të akuzuar nga PSP, por, siç tha, i ka refuzuar, sepse nuk do t’i mbronte me entuziazëm të mjaftueshme.

“Ndoshta duhet të shkoj dhe tu tregoj që ta pranojnë fajin dhe të shkruajnë marrëveshje me Prokurorinë, se ato do të trajtohen më mirë dhe të gjithë ata që janë në hierarkinë më të ulët të krimit do të trajtohen më mirë”, tha Tortevski.

Sipas vlerësimeve të tij, si një nga avokatët me stazh më të madh në Maqedoni, do të ishte më korrekte që mbrojtësit e tyre tu tregonin se cilat do të ishin opsionet pesimiste dhe optimiste, të cilat vlerësohen për sukses.

“Deri tani, shumë pak njerëz kanë pranuar fajin, gjë që është shumë e rrezikshme. Jeta do të dorëzojë më në fund një faturë. Për një punë që tani mund të merret për dy vjet ose me kusht, pas përfundimit të procesit, do të merret pesë, dhjetë, trembëdhjetë vjet, duke bërë një ndryshim shumë të madh. Unë mendoj se avokatët kanë një detyrim t’u tregojnë klientëve me sinqeritet se ata mund të kenë dy, tre, pesë, dhjetë për qind mundësi që të lirohen, dhe se ata do të marrin pesë, shtatë, trembëdhjetë vjet dënim.
Ja kështu, Gjoko Popovski në ëndrrën më të keqe s’ka menduar se do të marr nëntë vjet burg për një gjykim, ndërsa për tjetrën gjashtë e gjysmë”, sqaron Tortevski dhe shton se ai nuk priste një dënim të tillë dhe ndoshta duhet të mendohet për ankesë në favor të tij.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...