Zaev: Kërkesat e VMRO-DPMNE-së janë të papranueshme - Bota Sot
Zaev: Kërkesat e VMRO-DPMNE-së janë të papranueshme

Maqedonia

Zaev: Kërkesat e VMRO-DPMNE-së janë të papranueshme

Më: 4 tetor 2018 Në ora: 14:33
Zoran Zaev

Kërkesat e VMRO-DPMNE-së për një Qeveri Teknike sipas modelit të Përzhinos, me mandat prej 100 ditëve, shkarkimi i prokurorit aktual dhe emërimi i një prokurori të ri i propozuar nga opozita si dhe formimi i një Komisioni Anketues hetimor për referendumin janë absolutisht të papranueshme, tha sot kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev në Ohër.

“Nuk ka as arsye, as nevojë për të diskutuar gjëra të tilla. Vetë institucionet kanë dhënë komentimet e tyre. Të kërkohet komision i cila do të kontrolloj nëse referendumi ka qenë i ligjshëm, në kushte kur kryetari i KSHZ-së është nga VMRO-DPMNE, si dhe kur Gjykata Administrative nuk ka pësuar as një ndryshim, vetvetiu tregon se çfarë dëshirojnë me kërkesa të këtilla”, theksoi kryeministri Zaev.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...