Sheqerinska: Opozita kërkon zgjedhje, por jo këtë vit - Bota Sot
Sheqerinska: Opozita kërkon zgjedhje, por jo këtë vit

Maqedonia

E hënë, 22 tetor 2018

Sheqerinska: Opozita kërkon zgjedhje, por jo këtë vit

Më: 8 tetor 2018 Në ora: 16:53
Ministrja e Mbrojtjes Radmila Sheqerinska

Ministrja e Mbrojtjes Radmila Sheqerinska duke u përgjigjur në pyetjet e gazetarëve në Akademinë Ushtarake “Gjeneral Mihaillo Apostolloski” në Shkup tha se “është fakt se opozita kërkon zgjedhje, por të mos jenë këtë vit. Të mos ketë zgjedhje të shpejta dhe të të ikën nga ballafaqimi i tyre me realitetin. Nëse nuk zgjidhje nga problemet ku qytetarët presin t’i zgjedhim atëherë zgjedhjet mund të jenë e vetmja zgjidhje”.

Në pyetjen se a do të ketë Qeveri teknike, Sheqerinska tha se do t’i respektojnë ligjet dhe Kushtetutën, ku thotë se në rast të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare mes vendimit nga Kuvendi dhe shkuarjes në zgjedhje të parakohshme parlamentare dhe mbajtjes së zgjedhjeve janë deri 60 ditë.

“Qëllimi ynë është që ndryshimi i kushtetutës të jetë i suksesshëm. Punojmë dhe treguam me vendime konkrete se interesat e Maqedonisë për ne janë prioritet. shpresojmë, dhe presim që kjo të vlejë edhe për të gjitha partitë politike dhe të gjithë deputetët”, theksoi Sheqrinska.

Ajo shtoi se Maqedonia në vitin 2016 dhe 2016 sipas raporteve të OSBE-së dhe raporteve të Komisionit Evropian ka qenë shtet i kapur ku të gjithë zgjedhjet kanë më të liga nga ato parapraket.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test