PSP hap hetim të ri “Banka Postare”, dyshohen nëntë persona - Bota Sot
PSP hap hetim të ri “Banka Postare”, dyshohen nëntë persona

Maqedonia

PSP hap hetim të ri “Banka Postare”, dyshohen nëntë persona

Më: 13 tetor 2018 Në ora: 11:15
Prokuroria Speciale Publike

Prokuroria Speciale Publike hapi një hetim të ri të koduar me emrin “Posta e Bankës”. Bëhet fjalë për hetim financiar, brenda të cilit tre nga nëntë të dyshuarit janë marrë par gjyqtari në procedurat paraprake në Gjykatën Themelore Shkup 1.

Hetimi mbulon disa ngjarje të ndërlidhura për kryerjen e veprave penale, pastrimit të parave dhe të ardhurave të tjera nga një vepër penale, dhe me këtë janë të përfshirë nëntë persona: Kole Smillevski, Tome Glavçev, Ratko Dimitrovski, Vikica Popovski, Gjeorgi Karatolis, Kiril Janevski, Zoranço Mitrovski, Risto Milev dhe Zllatko Gjorçev. Nga veprat e kryera penale gjatë periudhës 2001-2010, është kryer përfitim i pasurisë së pranuar me vlerë prej rreth 5 milionë euro.

Në fillim të vitit 2001 Ljubço Georgievski, si Kryeministër i Republikës së Maqedonisë, Marjan Gjorçev si zv. kryeministër, Nikolla Gruevski si ministër i financave në mënyrë për të kontrolluar funksionimin aktual të “Post Bank”, kanë organizuar në themelimin e bankës, në kuadër të “Poshtës së Maqedonisë”, e cila ishte në pronësi të shtetit, të marrin pjesë dhe personat juridikë që kanë zgjedhur, “Noel Eksport Import” Gjevgjeli dhe shtypshkronjën “Evropa 92” Koçan.

Pronarët e këtyre personave juridik, Tome Glavçev dhe Ratko Dimitrovski, u tha se në themelimin e Bankës nuk do të marrin pjesë me fondet e tyre, por me paratë që do të sigurojnë nga kreditë. Plani ishte që krijimi i “Post Bank” nuk duhet të jetë me fondet e të dyshuarve, por me fonde nga burime të tjera, gjë që është në kundërshtim me Ligjin Bankar.

Në këtë mënyrë, personat patën një përfitim të paligjshëm të pronës prej 81.703.525 denarë.

PSP sqaron se menaxherët e personave juridikë që kanë lidhur marrëveshje për dëmshpërblimin e dinte në lidhje me marrëveshjen fiktive, por ka vepruar si anëtarë të një grupi që merret me pastrimin e parave së bashku me të dyshuarit Smilevski Gllvçev dhe Dimitrov, me çka ekziston dyshim bazë dhe për personat Vikica Popovski Zoranço Mitrovski Gjeorgi Karatolis, Risto Millev, Zllatko Gjorçev dhe Kiril Janevski, se kanë kryer pastrimin e parave të krimit dhe të ardhurave të tjera kriminale.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...