Mike Pence i dërgon letër mbështetëse Zoran Zaevit - Bota Sot
Mike Pence i dërgon letër mbështetëse Zoran Zaevit

Maqedonia

Mike Pence i dërgon letër mbështetëse Zoran Zaevit

Më: 13 tetor 2018 Në ora: 14:14
Mike Pence dhe

Nënkryetari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Mike Pence i dërgoi një letër kryeministrit të Republikës së Maqedonisë, Zoran Zaev.

Në letrën, zv. kryetarit Pens shkruan se e kisha nder të takohem me kryeministrin Zaev më 20 shtator në Shtëpinë e Bardhë në Uashington dhe se e vlerësoi mundësinë për të diskutuar së bashku zbatimin e marrëveshjes historik të Prespës me Republikën e Greqisë.

Në letrën e tij nënkryetarit Pence deklaroi mirënjohjen tij për lidership e treguar në marrëveshje, dhe thekson se 90 për qind e atyre që votuan në referendum e mbështetën marrëveshjen e Prespës, dhe me këtë konfirmuan të ardhmen euroatlantike të Maqedonisë.

“Shtetet e Bashkuara të Amerikës e ndajnë angazhimin tuaj për siguri dhe stabilitet më të madh në rajon. Të jeni të sigurt për mbështetjen time të vazhdueshme në këtë moment vendimtar për vendin tuaj”, thotë Pence në letrën e tij drejtuar kryeministrit Zaev, dhe shtonë se në të ardhmen pritet që të forcojnë edhe më tej miqësinë në mes të të dy vendeve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...