Mlladenov kërkon që tu merren pasaportat bullgare deputetëve të Maqedonisë - Bota Sot
Mlladenov kërkon që tu merren pasaportat bullgare deputetëve të Maqedonisë

Maqedonia

Mlladenov kërkon që tu merren pasaportat bullgare deputetëve të Maqedonisë

Më: 14 tetor 2018 Në ora: 20:45
Llazar Mlladenov

Llazar Mlladenov, kryetar i Klubit Kulturor Bullgar në Shkup në lidhje me votimin e së nesërmes në Kuvendin e Maqedonisë për ndryshimet kushtetuese, që do të ndryshojë emrin kushtetues të Republikës së Maqedonisë, duke i dhënë Maqedonisë mundësinë për të filluar procedurën për anëtarësim në BE dhe NATO kërkon që deputetë e Maqedonisë të cilët kanë pasaportë bullgare t’ju merret menjëherë, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Ai në profilin e tij në rrjetin Facebook shkruan: “lojërat e fshehta të disa qarqeve politike në Sofje nuk ndalen kurrë. Derdhja e ujit nën kornizën maqedonase mund të ngjiste edhe mollaqe të tyre, por ato nuk tregojnë ndonjë shqetësim për këtë. Ndikimi proruse tek kryetari i shtetit të Maqedonisë nuk është vetëm një hap kundër Maqedonisë, por është gjithashtu një akt tradhtie kundër Bullgarisë dhe interesave të saj kombëtar. Duke luajtur në favor të kauzës, që ta mbajmë Maqedoninë në gjendjen e tanishme, po e ndjekim me shumë kujdes. Mos mendoni se nuk kemi informacion. Dhe mos na trajtoni si një pulë, merrni rolin e nënës suaj, por shumë seriozisht. Ky moment nuk do të ketë më i përsëritshëm. Përgjegjësia është e juaja. Disfata do të jetë e juaja, nëse ndodh”, shkruan ai.

Mlladenov gjithashtu shkruan se “pra, të marrë rolin që është i denjë për ju dhe goditni miqtë e juaj të Shkupit nga Kuvendi i Maqedonisë, sidomos nga radhët e OBRM-PDUKM-së, që nesër të përfundojnë punën e tyre në favor të Maqedonisë, veçanërisht atyre me shtetësi bullgare. Në rast se jeni përsëri kundër, ne nga ju kërkojmë që të merrni një procedurë për marrjen e të njëjtave. Askush nuk mund të përdorë përfitimet e Evropës përmes shtetësisë bullgare, ndërsa të punoni kundër interesave të Maqedonisë për të ardhur në ato përfitime”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...