Mickoskit nuk i lejohet fjalimi në Kuvend, përplaset me Xhaferin - Bota Sot
Mickoskit nuk i lejohet fjalimi në Kuvend, përplaset me Xhaferin

Maqedonia

Mickoskit nuk i lejohet fjalimi në Kuvend, përplaset me Xhaferin

Më: 16 tetor 2018 Në ora: 13:31
Kuvendi i Maqedonisë

Arkiva e Kuvendit i ka mohuar kërkesën kryetarit të OBRM-PDUKM-së Hristijan Mickoski, për te pasur fjalim ne Kuvend. Kërkesa është mohuar sepse i është referuar Talat Xhaferit me emër dhe jo kryetarit të Kuvendit. Nuk dihet nëse Mickoski do kërkoje përsëri të merr fjalë në seancë.

Ndërkohë kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi ka theksuar se Rregullorja për punën e Kuvendit i garanton atij që të ftoj njerëz pozita e të cilëve ka rol në çështjen që është në rend dite, por se pala e interesuar duhet të drejtohet tek kryetari i Kuvendit, si institucion dhe jo tek Talat Xhaferi, si person.

“Të drejtohet tek Kryetari i Kuvendit dhe jo tek Talat Xhaferi. Nuk kam hapësirë sipas Rregullores që ta ftoj Mickoskin dhe nuk do te thirrem ne praktika te mëhershme”, ka deklaruar Xhaferi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...