Prezantohet rrjeti i bankave ushqimore në Maqedoni - Bota Sot
Prezantohet rrjeti i bankave ushqimore në Maqedoni

Maqedonia

Prezantohet rrjeti i bankave ushqimore në Maqedoni

Më: 18 tetor 2018 Në ora: 23:57
Zaev shprehu mbështetje në emrin personal dhe në emër të Qeverisë për entuziazëm dhe aktivizim

Idetë dhe praktikat për zhvillimin e bankave për ushqim nga shtetet anëtare të BE-së, të cilat do të shërbenin si modele për zhvillimin e qëndrueshëm të rrjetit të bankave ushqimore në Republikën e Maqedonisë, u prazantua sot në takimin e kryeministrit Zoran Zaev, me delegacion të Federatës Evropiane të Bankave për Ushqim (FEBU), kryesuar nga sekretarja e përgjithshëm, Angela Frigo dhe drejtorit të koalicionit kundër shpërndarjes së ushqimit në Maqedoni, Dushko Hristov.

Në takim, kryeministri Zaev shprehu mbështetje në emrin personal dhe në emër të Qeverisë për entuziazëm dhe aktivizim, i cili dha mesazhe të forta për solidariteti, pajtimi dhe ndarja jo vetëm që është deklaruar, por është manifestuar në baza ditore .

Ai shprehu besimin se qeveria tashmë po bën përpjekje të mëdha në gjetjen e modeleve për sigurimin e kategorive më të rrezikuara të kushteve të jetesës, dhe në këtë kontekst, tha ai, Bankat Ushqimore janë një ide dhe mjet jashtëzakonisht fisnik, që është një kontribut serioz në vendimin për përmirësimin e kushteve të jetesës të një numri të madh të qytetarëve.

Sekretarja e Përgjithshëm e FEBU-së, duke shpjeguar përfitimet e bankave ushqimore, përvojat e përbashkëta nga Italia dhe Franca, shtoi se mbështetja sistematike shteteve në punën e bankave ushqimore rezultoi me 20% në rritjen e ushqimit të rishpërndarë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...