Vajgl, Kukan dhe Kurz përshëndesin vendimin për ndryshimet kushtetuese - Bota Sot
Vajgl, Kukan dhe Kurz përshëndesin vendimin për ndryshimet kushtetuese

Maqedonia

Vajgl, Kukan dhe Kurz përshëndesin vendimin për ndryshimet kushtetuese

Më: 20 tetor 2018 Në ora: 14:20
Edard Kukan

Raportuesi për Maqedoninë në Parlamentin Evropian, Ivo Vajgl, theksoi se rruga deri tek vendimin e djeshëm të anëtarëve të Kuvendit ishte dramatike dhe e ngushtë, por sipas tij, deputetët mbronin interesat vitale të qytetarëve të Maqedonisë.

“Njohja e veçantë shkon deri tek përfaqësuesit e opozitës që morën përgjegjësinë dhe të cilët, përveç presioneve dhe kërcënimeve nga partia e tyre, mbështetën të ardhmen evropiane dhe euroatlantike të vendit të tyre”, shkroi Vajgl.

Dhe për eurodeputetin Edard Kukan, vendimi i Kuvendit me shumicë prej dy të tretave për të filluar procedurën për ndryshimet kushtetuese sipas Marrëveshjes së Prespës është një lajm i mirë.

“Është fillimi i procesit, por është një hap shumë i rëndësishëm përpara. Unë do të doja të përgëzoj ata që mbështetën marrëveshjen e Prespës, të cilët treguan lidership dhe votuan për të ardhmen evropiane të vendit të tyre”, shkruan Kukan në “Twitter”.

Vendimin për ndryshimet kushtetuese në Kuvendin e Maqedonisë e ka përshëndetur edhe kancelari i Austrisë, Sebastian Krtuz.

Ai përmes një deklarate tha se “votimi për ndryshimet kushtetuese çka dalin nga marrëveshja e Prepsës i lëviz përpjekjet për të filluar negociatat për pranin në BE”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...