Ndryshimet në Kushtetutën e Maqedonisë do të përfundojnë në muajin janar - Bota Sot
Ndryshimet në Kushtetutën e Maqedonisë do të përfundojnë në muajin janar

Maqedonia

Ndryshimet në Kushtetutën e Maqedonisë do të përfundojnë në muajin janar

Më: 21 tetor 2018 Në ora: 20:00
Kushtetuta e Maqedonisë

Ndryshimi i kushtetutës ka gjasa të përfundojë në janar.

Kuvendi ditën e premte e filloi procedurën për ndryshimet kushtetuese për ndryshimin e emrit në përputhje me marrëveshjen e Prespës.

Pas kësaj, ka disa faza dhe votime i deputetëve, ndërsa e gjithë procedura duhet të përfundojë në gjysmën e dytë të janarit.

Në ditët e ardhshme, pushteti dhe opozita përmes Kuvendit do të fillojnë të punojnë në tekstin e projekt-amendamenteve. Sipas kryeministrit Zoran Zaev, nuk ka pengesa për të përfshirë kërkesat e grupit të deputetëve të opozitës që votuan për “për”.

Edhe zv. kryeministrja dhe Ministrja e Mbrojtjes, Radmilla Sheqerinska, u kërkoi deputetëve që të arrijnë një konsensus mbi ndryshimet kushtetuese. Ajo nuk deshi të paragjykojë se sa amendamente do të ketë dhe çfarë saktësisht do të përmbajnë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...