Renata Deskoska: Shqyrtojmë opsionet për fatin e PSP-së - Bota Sot
Renata Deskoska: Shqyrtojmë opsionet për fatin e PSP-së

Maqedonia

Renata Deskoska: Shqyrtojmë opsionet për fatin e PSP-së

Më: 7 nëntor 2018 Në ora: 16:06
Ministrja e Drejtësisë Renata Deskoska

Ministrja e Drejtësisë Renata Deskoska gjatë prezantimit të planit 18 të qeverisë, tha se ekzekutivi po mendon në dy drejtime për fatin e Prokurorisë Speciales Publike (PSP).

Ajo tha se po mendohet vazhdimi i mandatit dhe t’i jepet kompetencë për ndjekjen e korrupsionit, nëse për këtë pajtohet edhe opozita ose e njëjta të vazhdojë punën vetëm me ndjekjen e korrupsionit të zyrtarëve të lartë.

“Varianti jonë, është që PSP-në ta bëjmë organ jetëgjatë që do e vazhdojë fillimisht detyrën që e ka tani për tani, por të i shtohet edhe një kompetence shtesë. Gjithsesi kjo mbetet të konsultohet ndërsa për variantin tjetër, do të shohim eventualisht nëse nuk ka vullnet politik për vazhdimin e aktiviteti eventual të PSP-së, në këtë rast të merret kompetenca tjetër, pra ndjekja e korrupsionit”, tha Renata Deskoska.

Jozyrtarisht mësohet se dikasteri i drejtësisë do të propozojë ndryshimin e nenit 22 të Ligjit për Prokurorinë Speciale, me të cilin aktualisht këtij Institucioni i pamundësohet që të nis hetime të reja.

Afati për ngritjen e padive për lëndët që dalin nga bisedat e përgjuara, Speciales i përfundoi më 1 korrik të vitit 2017, por Specialja ka vazhduar punën me hetimet për keqpërdorime. PSP ka ngritur 20 aktakuza për 18 raste ndaj 94 personave.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...