Spasovski: Respektojmë kërkesat e taksistëve - Bota Sot
Spasovski: Respektojmë kërkesat e taksistëve

Maqedonia

Spasovski: Respektojmë kërkesat e taksistëve

Më: 8 nëntor 2018 Në ora: 18:12
Oliver Spasovski dhe Kreshnik Bekteshi

Ministri i Brendshëm, Oliver Spasovski dhe ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi në takimin e sotëm me Shoqatën e taksistëve e njoftoi opinioni me propozim ndryshimet ligjore të cilat po përgatiten të hynë në procedurat e Kuvendit që kanë të bëjnë me komunikacionin dhe ekologjin.

“Para se të japë një shpjegim të shkurtër të risive më të rëndësishme që sjellin ndryshimet e propozuara dua të theksoj se këto janë kryesisht si rezultat i kërkesave dhe nevojave të qytetarëve. Domethënë, ne të gjithë jemi të vetëdijshëm se trafiku sidomos në kryeqytet për vëllimin e saj është në një nga shkaqet e ndotjes së ajrit, Kështu që me ndryshimet që duam të prezantoj në pjesën e Ligjit për vetura, masa më e madhe ka të bëjë me një hap cilësor në funksion të parandalimit të ndotjes se ajrit.

Spasovski shtoi se nga fillimi i vitit të ardhshëm, planifikohet që afishet që jepen gjatë regjistrimit të veturave, më nuk do të jepen, domethënë do të jenë jashtë përdorimit.

Në pjesën e ndryshimeve, Spasovski theksoi gjithashtu se ata respektuan kërkesat e shoqatave të taksive, kryesisht në lidhje me futjen e të ashtuquajturës “targat e verdha, me të cilat në anën tjetër do të identifikojnë më mirë taksistët ligjore në lidhje me të ashtuquajturat “taksistët ilegal”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...