PSP është e vendosur që rastin “Perandoria” ta hetojë deri në fund - Bota Sot
PSP është e vendosur që rastin “Perandoria” ta hetojë deri në fund

Maqedonia

PSP është e vendosur që rastin “Perandoria” ta hetojë deri në fund

Më: 10 nëntor 2018 Në ora: 19:17
PSP

PSP i ka duart e lira që ta ndjek deri në fund rastin e hapur të koduar si “Perandoria”, gjegjësisht ajo mund të ngrejë aktakuza shpejt, sepse nuk u ka skaduar afati ligjor prej 18 muajsh për ngritjen e një aktakuze, shkruan “Fokus”.

Siç njoftojnë nga PSP, për nevojat e rastit, ata morën dhjetëra raste nga ndjekjet penale të rregullta, që do të thotë se afati i tyre fillon nga dita që e kanë marr përsipër këtë rast, ndërsa jo nga dita kur janë publikuar “bombat”.

“Prokurori publik i cili udhëheq me Prokurorinë Publike mund të fillojë aktakuzën ose të urdhërojë ndërprerjen e procedurave hetimore për një periudhë jo më shumë se 18 muaj nga dita e marrjes së sendeve dhe materialeve nën juridiksionin e tij, thuhet në nenin 22 të Ligjit mbi PSP-në”.

Bëhet fjalë për një rast të madh, e materiale që nga viti 2002 deri në vitin 2013.

Është e qartë se këto dokumente kanë marr pluhur në zyrën e rregullt të prokurorisë për vite me radhë, por tani PSP është vendosur që ta dërgojë deri në fund rastin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...