Kabineti i Ivanovit: Presidenti keqpërdoret për Bozhinovskin njëjtë si për Janakieskin - Bota Sot
Kabineti i Ivanovit: Presidenti keqpërdoret për Bozhinovskin njëjtë si për Janakieskin

Maqedonia

Kabineti i Ivanovit: Presidenti keqpërdoret për Bozhinovskin njëjtë si për Janakieskin

Më: 16 nëntor 2018 Në ora: 18:39
Gjorge Ivanov

Kabineti i presidentit maqedonas Gjorge Ivanov kumtoi se Presidenti i Republikës së Maqedonisë po keqpërdoret dhe i mohon akuzat e dhëna në shënimin zyrtar të DSK-së, duke theksuar se nuk është kërkuar, e as mbajtur takim me Kiril Bozhinovskin, e as me ndonjë ndërmjetësues të tij. Mohon edhe se është realizuar takim me ndërmjetësues të Mile Janakieskit.

“Kabineti i Presidentit të Republikës së Maqedonisë është i rrezikuar nga përmbajtja e vendimit të publikuar për arrestimin e Kiril Bozhinovskit, ku citohet shënim identik zyrtar i DSK-së, si edhe në rastin e Mile Janakieskit. Në mënyrë identike po keqpërdoret Presidenti i  Republikës së Maqedonisë. Dallimi i vetëm në përmbajtjen e shënimit të cituar është që në rastin e parë theksohet  realizimi i takimit me ndërmjetësues të Mile Janakieskit, ndërsa në të dytin në takim me ndërmjetësues të Kiril Bozhinoskit. Kabineti i Presidentit të Republikës së  Maqedonisë publikisht pyet se a mbulohet ende  përgjimi i paligjshëm i komunikimeve duke përdorur burime fiktive?”, qëndron në reagimin.

Kabineti i Ivanovit i ftoi Ministrinë e Punëve të Brendshme dhe Drejtorinë për Siguri dhe Kundërzbulim që të përgjigjen se në çfarë baze ndiqen aktivitetet e Presidentit të Republikës së Maqedonisë dhe Kabinetit të tij, nga ana e DSK-së. Në bazë të kësaj, shkruan më tutje në kumtesën “e ftojmë Komisionin kuvendor  për mbikëqyrje të punës së DSK-së, Këshillit të Prokurorëve Publikë, Këshillin Gjyqësor dhe Drejtorinë për Siguri të Informacioneve të Klasifikuara të konfirmojnë përgjegjësinë për gjithë rastin dhe ta njoftojnë Presidentin e   Republikës së Maqedonisë”.

Ish-sekretari i përgjithshëm i Qeverisë sël maqedonisë Kiril Bozhinovski dhe ish-ministri i Transportit Mile Janakieski, të cilët po gjykohen për disa lëndë të Prokurorisë Speciale Publike, u paraburgosën menjëherë pas arratisjes së ish-kryeministrit Nikolla Gruevski. Në publik dolën informata se Bozhinovski dhe Janakieski janë takuar me Ivanovin dhe kanë kërkuar nga ai që t'i amnistojë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...