Trupi për pajtimi do të propozojë amnisti për ngjarjet e 27 prillit - Bota Sot
Trupi për pajtimi do të propozojë amnisti për ngjarjet e 27 prillit

Maqedonia

Trupi për pajtimi do të propozojë amnisti për ngjarjet e 27 prillit

Më: 18 nëntor 2018 Në ora: 20:30
Foto ilustrim

Trupi i pajtimit do të propozojë amnisti për ata që nuk kanë kryer dhunë më 27 prill, mëson “Telma” nga burimet e këtij trupi kuvendar.

Javën e ardhshme, trupi i pajtimit do të takohet për të negociuar skemat e një ligji të ri për amnisti për ata që morën pjesë në dhunën në Kuvendin më 27 prill të vitit të kaluar. Tani për tani nuk dihet nëse do të quhet ligji për amnisti, pajtim ose ndryshe, por ideja e ligjit është për të gjetur një rrugë ligjore, dhe për të siguruar drejtësi për të gjithë ata që nuk kanë kryer dhunë, ndërsa kanë marrë pjesë në protesta paqësore, dhe atë ditë, por edhe në tre muajt e mëparshëm.

Ligji nuk do të zbatohet për ata të cilët janë të dyshuar, ose akuzuar me përgjegjësi komanduese.

Nëse dikush e hedh poshtë amnistinë, sepse ai dëshiron që të dëshmojë në gjykatë se ai nuk është fajtor, ai duhet të nënshkruajë një deklaratë të veçantë të noterizuar.

Në seancën plenare më 26 nëntor është caktuar debati për ligjin e propozuar nga OBRM-PDUKM, me të cilën kërkohet amnisti për të gjithë të dyshuarit, akuzuarit dhe të gjykuarit për ngjarjet e 27 prillit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...