Oda Ekonomike: Arsim formal cilësor dhe pa paragjykime për shkollat e mesme profesionale - Bota Sot
Oda Ekonomike: Arsim formal cilësor dhe pa paragjykime për shkollat e mesme profesionale

Maqedonia

Oda Ekonomike: Arsim formal cilësor dhe pa paragjykime për shkollat e mesme profesionale

Më: 19 nëntor 2018 Në ora: 12:50
Foto ilustrim

Të rritet cilësia e arsimit formal, ndërsa ai joformal të mundësojë përshtatje më të shpejtë ndaj kërkesave dhe nevojave të tregut të punës, apelon Oda Ekonomike e Maqedonisë.

Siç u tha sot në konferencë për shtyp, mjekët dhe kuadrot profesionale të profesionit të ndërtimtarisë dhe të makinerisë ende janë më deficitarë.

Sipas Boris Trimçevit të Odës, në Maqedoni mbarim i fakultetit ende është më atraktiv nga shkollat e mesme profesionale edhe pse kompanitë ofrojnë paga solide për personat me arsim të mesëm të mbaruar profesional.

Edhe derisa te ne bëhen përpjekje për vendosjen e arsimit dual, në suaza evropiane, përmendi, tashmë promovohet a.q. sistem trepalësh në arsim ku, përveç shkollave edhe kompanitë, janë të përfshira edhe atësitë digjitale.

“Sistemi shtetëror i arsimit është strukturë përafërsisht rigide e cila nuk mund të ndryshohet konform dinamikët së tregut dhe nuk mundet për një kohë të shkurtër t’u përgjigjet nevojave të tregut. Presim që cilësia e tij të përmirësohet, ndërsa joformalisht arsimi të mundësojë për një kohë të shkurtër kuadër të nevojshëm për kualifikimit dhe rikualifikimit”, theksoi Trimçev.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...