Seanca gjyqësore për lëndët “Titanik” dhe “Titanik 3” - Bota Sot
Seanca gjyqësore për lëndët “Titanik” dhe “Titanik 3”

Maqedonia

Seanca gjyqësore për lëndët “Titanik” dhe “Titanik 3”

Më: 23 nëntor 2018 Në ora: 08:27
Foto

Në Gjykatën Penale në Shkup sot do të vazhdojë gjykimi për dy lëndët e PSP-së “Titanik” dhe “Titanik 3”.

Seanca e kaluar për rastin “Titanik” u anulua për shkak të mungesës së Nikolla Gruevskit, i cili ndodhet në arrati në Hungari, si dhe Mile Janakieskit dhe Kirill Bozhinovskit, të cilët ndodhen në paraburgim në burgun e Shkupit, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Gjykata sot do të duhet të merr vendim për kërkesën e PSP-së, që Gruevski në këtë lëndë të gjykohet në mungesë.

Në lëndën “Titanik” për keqpërdorime zgjedhore, mesin e të akuzuarve është edhe Gordana Jankulloska.

Rasti ndodhet në fazën e dëshmive, ndërsa Prokuroria Speciale ka propozuar 800 “bomba” si dëshmi.

Ndërsa në rastin “Titanik 3” të akuzuar janë deputeti i BDI-së Ejup Alimi dhe Ismet Guri. Ata dyshohen se si anëtarë të Komisionit Komunal Zgjedhor në Çair në zgjedhjet lokale të vitit 2013 kanë shkatërruar materialin zgjedhor dhe kanë ndikuar në rezultatin përfundimtar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...