Zaev: Amendamentet nuk do të vlejnë nëse Greqia nuk e ratifikon marrëveshjen e Prespës - Bota Sot
Zaev: Amendamentet nuk do të vlejnë nëse Greqia nuk e ratifikon marrëveshjen e Prespës

Maqedonia

Zaev: Amendamentet nuk do të vlejnë nëse Greqia nuk e ratifikon marrëveshjen e Prespës

Më: 1 dhjetor 2018 Në ora: 15:36
Zoran Zaev

Kuvendi i Maqedonisë sot po mban seancën e saj të 64-të ku po debatohet për ndryshimet kushtetuese.

Kryeministri Zoran Zaev në seancë sqaroi amendamentet që dalin nga marrëveshja e Prespës, ku tha se ato hyn në fuqi vetëm nëse Greqia ratifikon marrëveshjen dhe jep mbështetje për Protokollin e anëtarësimit në NATO.

Në qoftë se Greqia nuk i përmbush obligimet e saja amendamentet nuk do të vlejnë. Ai shtoi se kjo është kërkuar nga opozita dhe se sot është përsëritur përsëri nga koordinatori i grupit parlamentar të OBRM-PDUKM-së.

Kryeministri bëri thirrje për përfshirje në proces dhe kërkoi deputetëve të mbështesin procesin në frymën e marrëveshjes së Prespës, duke ndjekur interesat e qytetarëve. Ai vuri theksoi se ky vit dhe i ardhshmi janë vendimtare për proceset tona të integrimit evropian dhe për të ardhmen e vendit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...