Maqedoni, vazhdon debati për draft-amendamentet për ndryshimet kushtetuese - Bota Sot
Maqedoni, vazhdon debati për draft-amendamentet për ndryshimet kushtetuese

Maqedonia

Maqedoni, vazhdon debati për draft-amendamentet për ndryshimet kushtetuese

Më: 3 dhjetor 2018 Në ora: 08:29
Foto ilustrim

Deputetët e Kuvendit të Maqedonisë sot në orën 11:00 do ta vazhdojnë seancën e 64 me diskutimin për draft-amendamentet për ndryshimin e Kushtetutës.

Mbrëmë deputetët me 65 vota “pro”, 18 “kundër” dhe 8 “të përmbajtur” miratuan draft-amendamentin e XXXIV, ndërsa paradite miratuan draft-amendamentin XXXIII, i cili parasheh ndryshimin e emrit të shtetit në Republika e Maqedonisë Veriore, 

Deputetët e pozitës dhe opozitës nuk kanë lëvizur nga qëndrimet e tyre “pro” dhe “kundër” Marrëvesjes së Prespës dhe ndryshimit të Kushtetutës. “Të përmbajtur” kanë votuar tetë deputetët e përjashtuar nga OBRM-PDUKM, të cilët mbështetën nevojën për hapjen e Kushtetutës.

Pas miratimit të draft-amendamenteve, qeveria si propozuese e ndryshimeve duhet të organizojë debat publik, ndërsa më pas vijon faza e tretë dhe e fundit për ndryshimet kushtetuese./

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...