Qytetarët e Maqedonisë humbin besimin te PSP-ja - Bota Sot
Qytetarët e Maqedonisë humbin besimin te PSP-ja

Maqedonia

Qytetarët e Maqedonisë humbin besimin te PSP-ja

Më: 3 dhjetor 2018 Në ora: 20:42
PSP

Sipas hulumtimit të TV Telma, 53.5% e qytetarëve nuk kanë besim te Prokuroria Speciale Publike dhe kjo është shqetësim i madh nëse krahasohet me anketat e mëparshme ku PSP-ja kishte mbështetje të madhe.

Rritet mosbesimi i qytetarëve edhe tek institucionet tjera gjyqësore. Në prokurorinë e rregullt, gjegjësisht në Prokurorinë Publike, shumica e qytetarëve prej 61% nuk kanë besim, më pak se gjysma – 28,3 për qind ose 32,7 për kanë besim. Sa besim keni në gjyqësor? Shumica – 61,4% janë përgjigjur se nuk kanë besim në sistemin gjyqësor ndërsa 33,3 për qind kanë besim.

Kjo është vetëm një pjesë e hulumtimi të TV Telma, ndërsa në emisionin e sotëm në “Top Tema” do të publikohen edhe rezultatet të këtij hulumtimit. Anketa është realizuar prej më 11 deri më 16 nëntor në kopje reprezentative për 1014 të anketuar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...