Lavrov: Ndryshimet kushtetuese u bënë me kërcënime dhe blerje të deputetëve - Bota Sot
Lavrov: Ndryshimet kushtetuese u bënë me kërcënime dhe blerje të deputetëve

Maqedonia

Lavrov: Ndryshimet kushtetuese u bënë me kërcënime dhe blerje të deputetëve

Më: 7 dhjetor 2018 Në ora: 12:12
Sergei Lavrov

“Me kërcënime dhe blerje të deputetëve, me ndërhyrje të drejtpërdrejtë të diplomatëve të huaj, u imponuan ndryshimet kushtetuese në Maqedoni”, thotë ministri i Punëve të Jashtme i Rusisë, Sergei Lavrov.

Sipas AIM, duke folur për situatën në Ballkan shefi i diplomacisë ruse ka përmendur edhe Maqedoninë dhe Marrëveshjen e Prespës.

Lavrov ka thënë se është e qartë intervenimi i madh dhe i vazhdueshëm i NATO-s dhe BE-së në punët e brendshme të Maqedonisë.

“Referendumi siç është e ditur nuk pati sukses. Në këtë situatë Kuvendi më 19 tetor me kërcënime dhe ryshfet, imponoi ndryshimet kushtetuese, me ndërhyrjen e drejtpërdrejtë të diplomatëve të huaj, duke përfshirë edhe ambasadorin e SHBA-ve që është atje. Tani po bëhen hapa intensiv për që procesi të merr formën përfundimtare në fillim të vitit 2019. Vlen të përmendet edhe fakti se shpejtimi i tillë i shërben vetëm Washingtonit, për ta anëtarësuar Shkupin në NATO”, tha Lavrov.

Ndërsa në lidhje me rajonin, ministri rus tha se situata në Ballkan shkakton shqetësime, pasi siç shtoi, NATO dhe BE ju vendosin dyshime shteteve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...