Zaev: Duel televiziv me Mickoskin kur të dojë, po të tregojë nëse e mbështet marrëveshjen e Prespës - Bota Sot
Zaev: Duel televiziv me Mickoskin kur të dojë, po të tregojë nëse e mbështet marrëveshjen e Prespës

Maqedonia

Zaev: Duel televiziv me Mickoskin kur të dojë, po të tregojë nëse e mbështet marrëveshjen e Prespës

Më: 14 dhjetor 2018 Në ora: 13:46
Kryeministri Zoran Zaev

Kryeministri Zoran Zaev sot tha se pranon duel televiziv kur të jetë dhe në cilin medium të jetë me liderin e OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski vetëm nëse ai deklarohet nëse është për anëtarësim në NATO dhe BE përmes pranimin të marrëveshjes së Prespës, në nuk është për atë, atëherë duhet në mënyrë të qartë të deklarohet dhe të ofrojë alternativë.

“Jam i gatshëm në secilën kohë dhe në secilin vend të debatoj me Mickoskin, por është e ndershme nga ana e tij të thotë qëndrimin e tij nëse është për anëtarësim në BE dhe NATO me mbështetjen e marrëveshjes së Prespës dhe në jo ta tregojë alternativën. Atëherë atëherë le ta zgjedh mediumin, ditën dhe terminin. Unë jam i gatshëm për ballafaqim për shkak se është demokratik”, tha Zaev pas konferencës për decentralizim.

Ai thotë se qëllimi kryesor është të ketë pajtim, shtrirje të dorës mes Kuvendin, por me tendenca që kjo të vazhdojë në mënyrë vertikalem, edhe te grupet e tifozëve, edhe te komunat dhe te të rinjtë e partisë.

Sipas tij, Ligji për amnisti do të dërgojë mesazh për dënime më të vogla, dhe amnisti për të gjithë ata që nuk kanë marrë pjesë në dhunën dhe në organizimin e dhunës në Kuvend më 27 prill të vitit të kaluar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...