Remenski: Prokuroria dhe Gjykata do ta vlerësojnë nëse ligji vlen edhe për personat që thirren për amnisti - Bota Sot
Remenski: Prokuroria dhe Gjykata do ta vlerësojnë nëse ligji vlen edhe për personat që thirren për amnisti

Maqedonia

Remenski: Prokuroria dhe Gjykata do ta vlerësojnë nëse ligji vlen edhe për personat që thirren për amnisti

Më: 15 dhjetor 2018 Në ora: 09:54
Frosina Tashevska Remenski

Nënkryetari i Kuvendit dhe bashkëkryetari i Grupit Parlamentar për Integrim, Pajtim dhe Reforma, Frosina Tashevska Remenski për agjencinë e lajmeve AIM tha se grupi do të takohet javën e ardhshme për të rishikuar tekstin e ligjit të amnistisë të nëngrupit për pajtimin, ta miratojë atë, ta shndërrojë atë në format e një projektligji dhe t’ia propozojë Kuvendit të Republikës së Maqedonisë, me çka edhe në të vërtet është mandati i tyre.

“E rëndësishme është që nëngrupi dhe grupi për pajtim dhe integrim, se nuk e ka marrë rolin e Prokurorisë ose Gjykatës për vlerësimin dhe matjen e fajit, sepse ne nuk kanë as mandat, as nuk kemi provat dhe informacionet me të cilat disponon Prokuroria. Qëllimi ishte, nga njëra anë, të përshkruhen të aktiviteteve të lidhura më 27 prillin të cilat nuk mund të jenë të amnistuara, nga ana tjetër, të respektohet e drejta dhe obligimet e Prokurorisë dhe Gjykatës që të kryejë këtë procedurë me një rezultat përfundimtar.

Qasja individuale drejtë ligjit të të akuzuarve për ngjarjet e 27 prillit është gjithashtu i respektuar, gjegjësisht kërkesën deri tek organet kompetentet mund të dërgojë çdo i akuzuar. Në këtë procedurë gjykata dhe prokurorët do të kenë të drejtë të vlerësojmë (bazuar në prova) nëse ligji zbatohet për personat që thirren për amnisti, dhe se çfarë vendimi do të lëshohet. Sigurisht, procedura e apelit është e garantuar”, thekson Tashevska Remenski.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...