Këngëtari i famshëm Sam Smith: Nuk jam as mashkull as femër! - Bota Sot
Këngëtari i famshëm Sam Smith: Nuk jam as mashkull as femër!

Mediale Vip

Këngëtari i famshëm Sam Smith: Nuk jam as mashkull as femër!

Më: 16 mars 2019 Në ora: 09:29
Sam Smith

Këngëtari i famshëm Sam Smith zbuloi për herë të parë në një intervistë të premten se ai identifikohet si gjini asnjëjëse.

“Ndonjëherë u ula dhe pyeta, a do të dëshiroja një ndryshim seksual? Është diçka që unë ende mendoj duke thënë: ‘A dëshiroj unë?'”tha Smith në një intervistë direkte në Instagram.

“Kur e pashë jo-binarin (notacion numerik që nuk ka 2 gjendje si bazë), gjininë dhe lexova për të, dhe dëgjova që këta njerëz flisnin, isha si: “Po ky jam unë”.

Smith tha për Jamil: “Kam pasur gjithmonë një luftë midis trupit dhe mendjes sime”. Ai tha se kishte lipozuksion kur ishte 12 vjeç pasi nëna e mori atë tek mjeku dhe zbuloi se trupi i tij po ruante sasi të tepruar të estrogjenit në gjoksin e tij, duke i dhënë gji.

Në të kaluarën, Smithi ka qenë i hapur për seksualitetin e tij, duke thënë: “Unë kam qenë gjithmonë shumë i lirë në kuptimin e të menduarit për seksualitetin, kështu që unë vetëm kam provuar ta ndryshoj këtë në mendimet e mia edhe në gjini”.

Ai tani po hap për herë të parë identitetin e tij gjinor, duke thënë se ai ende preferon meshkujt, por e konsideron veten të jetë gjini asnjëjëse. Smith tha se ishte i frymëzuar të fliste për këtë temë kohëve të fundit “duke lexuar tregime për njerëzit që kanë dalë si të papërcaktuar në gjini, apo të njohur me termin e fundit si jo-binar”.

“Jo-binare / gjinor është një termë në të cilin ju nuk identifikoni si gjini. Ju jeni një përzierje e të gjitha gjërave të ndryshme. Ju jeni krijim i veçantë”, tha ai.

“Kështu e kuptoj unë: nuk jam mashkull apo femër. Unë mendoj se notoj diku në mes. Është e gjitha në spektër”, ka përfunduar Sam Smith.

I njëjti thuhet se është ndarë nga i dashuri i tij, Bradon Flynn, pas nëntë muajsh lidhje.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...