Dita Botërore e Refugjatëve, të famshmit që mund të mos e keni ditur se ishin refugjatë - Bota Sot
Dita Botërore e Refugjatëve, të famshmit që mund të mos e keni ditur se ishin refugjatë

Mediale Vip

Dita Botërore e Refugjatëve, të famshmit që mund të mos e keni ditur se ishin refugjatë

Më: 20 qershor 2019 Në ora: 18:43
Ilustrim

Refugjatët kanë formuar botën tonë, nga kuptimi ynë i shkencës, i shijimit të sportit, i muzikës që dëgjojmë dhe ushqimi që konsumojmë.

Është publikuar një video nga Komiteti Ndërkombëtar i Shpërimit, duke vënë në qendër të vëmendje arritjet e të famshmëve dhe për të festuar kontributet që ata vazhdojnë t’i bëjnë në shoqëri.

Në mbarë botën ka 70.8 milionë njerëz që janë zhvendosur me forcë nga konfliktet dhe persekutimi.

Ata janë miqtë tanë, fqinjët, kolegët, por a keni qenë në dijeni se emrat e mëposhtëm ishin refugjatë?

Freddie Mercyry

Image

Freddie Mercury i “The Queen” lindi në Sultanatin e Zanzibar, i cili tani është Tanzani. Ai iku me familjen e tij gjatë Revolucionit Zanzibar të 1964 dhe u zhvendos në Mbretërinë e Bashkuar.

Gloria Estefan

Image

Këngëtarja lindur në Kubë ka lindur në Havanë nga prindërit e klasës së mesme dhe iku në vitin 1960 kur babai i saj u bë një i burgosur politik.

Mika

Image

Këngëtari i lindur në Bejrut, iku nga lufta civile dhe u zhvendos në Evropë.

Sigmund Freud

Image

Psikoanalisti i famshëm ishte një refugjat në vitin e fundit të jetës së tij. Ai u largua nga Austria si refugjat hebre gjatë Anschluss-it në vitin 1938, u zhvendos në Mbretërinë e Bashkuar dhe vdiq atje në 1939.

Albert Einstein

Image

Një nga shkencëtarët më të famshëm në botë ishte një refugjat gjerman-hebre që u drejtua për në Shtetet e Bashkuara pak para shpërthimit të Luftës së Dytë Botërore.

Wyclef Jean

Image

Muzikanti i njohur dhe anëtari i “The Fugees” lindi në Haiti dhe u zhvendos në Nju Jork, pasi u arratis nga regjimi DuValier.

Luka Modric

Image

Jeta e yllit të futbollit kroat u kthye mbrapsht kur ai ishte gjashtë vjeç kur banditët serbë sulmuan fshatin e tij dhe qëlluan gjyshin e tij. Ai u rrit si refugjat brenda vendit të tij pasi familja u strehua në një hotel të rrënuar.

M.I.A

Image

Mathangi ‘Maya’ Arulpragasam (M.I.A) u detyrua të largohej nga Sri Lanka e shkatërruar nga lufta me familjen e saj kur ishte nëntë vjeç. Babai i saj ishte i përfshirë në lëvizjen separatiste dhe nëna e saj solli fëmijët e saj për t’u vendosur në Londër.

Rita Ora

Image

Këngëtarja dhe ylli televiziv u larguan nga Kosova, me prindërit e saj pas persekutimit të shqiptarëve në vendin e saj. Në moshën një vjeçare, familja u vendos në Londër.

Jerry Springer

Image

Edhe pse nuk ishte teknikisht një refugjat, Jerry Springer lindi te refugjatët gjermanë e hebrenj, të cilët u arratisën nga regjimi nazist pak para shpërthimit të luftës. Prezantuesi televiziv u lind brenda stacionit të tubacionit Highgate, në veri të Londrës, gjatë një bastisjeje bombardimi. Në moshën pesë vjeçare, familja e tij u zhvendos në SHBA dhe më vonë zbuloi se shumë të afërm u vranë në kampet e përqendrimit. 

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...