Prindërit dështojnë t’i lirojnë nga burgu vëllezërit që vranë motrën - Bota Sot
Prindërit dështojnë t’i lirojnë nga burgu vëllezërit që vranë motrën

Mediale Vip

Prindërit dështojnë t’i lirojnë nga burgu vëllezërit që vranë motrën

Më: 22 gusht 2019 Në ora: 15:21
Prindërit dështojnë t’i lirojnë nga burgu vëllezërit që vranë motrën

Prindërit e yllit pakistanez të rrjeteve sociale, për vrasjen e të cilës dyshohen vëllezërit e saj, kanë dështuar t’i lirojnë këta të fundit nga akuza.

Prindërit e Qandeel Baloch i thanë gjykatës se i kanë falur Waseem dhe Slam Shaheen, të cilët ndodhen në burg për ‘vrasje të nderit’.

Baloch, 26 vjeçare, u vra në korrik të vitit 2016, vrasje kjo që tronditi Pakistanin dhe gjithë botën.

Vëllai i saj Waseem fillimisht ishte rrëfyer duke thënë se ajo kishte turpëruar familjen, por më vonë kishte ndryshuar deklaratën.

Gjashtë meshkuj të tjerë janë arrestuar në lidhje me vrasjen.

Rastet e grave që vriten për "çnderim" të familjes së tyre janë të zakonshme në Pakistan.

Rreth 1100 gra u vranë nga të afërmit në të ashtuquajturat ‘vrasje nderi’ më 2015, sipas Komisionit të pavarur për të Drejtat e Njeriut në Pakistan (HRCP).

Shumë raste të tjera nuk raportohen.

Babai i Qandeel,  Muhamed Azeem, fillimisht kishte thënë se i  dëshironte vrasësit e saj "të vdekur", duke i thënë BBC se djali i tij Waseem duhet të "pushkatohej para syve".

Por të enjten ai i tha gjykatës në Multan, Punjab, se ai dhe gruaja e tij tani kishin vendosur ti falnin djemtë e tyre - por jo të akuzuarit e tjerë.

Të mërkurën Gjykata e refuzoi kërkesën , duke thënë se çështja kundër dy burrave do të vazhdojë ashtu siç ishte planifikuar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...