Egzon Pireci nga Prizreni, student i dalluar dhe këngetar joshës me zërin e të cilit të kënaq shpirtin - Bota Sot
Egzon Pireci nga Prizreni, student i dalluar dhe këngetar joshës me zërin e të cilit të kënaq shpirtin

Mediale Vip

Egzon Pireci nga Prizreni, student i dalluar dhe këngetar joshës me zërin e të cilit të kënaq shpirtin

Më: 14 nëntor 2019 Në ora: 19:21
Egzon Pireci

Egzon Pireci nga Prizreni nje kengetar i kohes qe po zgjon interesim te madh ne publikun shqiptar

Prizren, 14 nentor -Thote nje fjale popullore se “dy bostana nuk shkojne me nje dore..” Por duket se kjo thenie nuk vlen për djaloshin Egzon Pireci nga Prizreni i cili jo dy, por edhe tri e me shume profesione  mund t’i qoj. Me konkretisht bashkebiseduesi yne kesaj radhe eshte nje kengetar i merituar, njekohesisht student i dalluar ne fakultetin Juridik i cili se shpejti do te merr titullin jurist i diplomuar, shkruan agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” .

Egzon Pireci: Sikur uji qe ka burimin e vete edhe kenga e ka burimin e vete, e ai eshte zemra dhe shpirti

Egzon Pireci ne opionin njihet me shume si kengetar qe kur ishte pesjemarres ne The voic Albania (2012) meqe kengeen ai e ka ne shpirt. Dhe paralel me studimet ai ka vazhduar me mjaft sukese edhe me kengen i cili para ca ditesh per publikun ka nxjerrur albumin e tij te vete me 13 kenge. Kengetari Pireci eshte i mirepritur ne koncertet qofte ne Prizren apo qendrat tjera te Kosovës qe organizohen me rastin e fetstave kombetare qofte ato shteterore apo kombetare si per 28 Nëntorin etj. Ai vazhdimisht pritet me duartroktije frenetike dhe kenget e te cilit jane mjaft te kerkuar qofte neper dasma e gezime tjera apo festa tona.

Egzon Pireci diteve te ardhshem do te jete edhe ne mesin e bashkeatdhetareve ne Zvicer dhe vende tjera evropiane te cilit shpesh i vijne kerkesa nga keto vende nga mergimtaret tanë, shkruan  agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Per dallim nga kengetaret e sotem, ai dallohet per nga zeri meqe zhanri i kengeve, muzike e lehte,  baladat, kendohet me endje sa qe jane joshese per aderuesit e kenges 100% shqiptare. Egzon Pireci për publikun shqiptar njihet edhe nga kenga Magjike i cili shkelqeu me zerin e tij te mahnitshem ghajte prezentimit te tij ne televizionet kosovare.

“Sikur uji qe ka burimin e vete edhe kenga e ka burimin e vete, e ai eshte zemra dhe shpirti..” thote për agjencie e lajmeve “Presheva onë” kengëtari yne i njohur Egzon Pireci.

Nga albumi i këngetarit nga Prizreni i bukur do vequar kengen  “Po te pres te Shandervani”, pastaj “Edhe për mua do te kete ndonje zemer”; “Vetem ty te kam dasht..” etj.. / Intervistoi Valentina Salltakaj

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat