Mbretëresha Elizabeth i blen dhurata për Krishtlindje gjithë stafit, shuma e madhe që shpenzoi - Bota Sot
Mbretëresha Elizabeth i blen dhurata për Krishtlindje gjithë stafit, shuma e madhe që shpenzoi

Mediale Vip

Mbretëresha Elizabeth i blen dhurata për Krishtlindje gjithë stafit, shuma e madhe që shpenzoi

Më: 14 dhjetor 2019 Në ora: 06:30
Mbretëresha Elizabeth

Familja Mbretërore është shumë e lidhur me traditat dhe me rastin e Krishtëlindjes nuk mund të bëjë pa respektuar një seri zakonesh që janë dhënë nga breza tw tërë. Në pallat po bëhen përgatitjet për të bërë pushimet me të vërtetë magjike dhe speciale, disa ditë më parë, për shembull, u ngrit pema e Krishtëlindjes që për qindra vjet gjithmonë është zbukuruar në të njëjtën mënyrë për nder të Mbretëreshës Victoria.

Gjëja që pak njerëz e dinë është se monarku aktual merr pjesë personalisht në organizatë, veçanërisht kur bëhet fjalë për dhuratat. Elizabeth II u bën dhurata speciale të gjithë anëtarëve të stafit të Buckingham Palace dhe shoqëron secilën pako me një kartolinë në të cilën ajo shkruan një fjali të ëmbël falënderimesh.

Privilegjet e saj të vërteta, megjithatë, e lejojnë atë të shmangë xhirot midis dyqaneve të mbushura me njerëz dhe linjat e gjata në tavolinat e kasave, duke shmangur kështu ngarkesën e jashtëzakonshme të stresit që shoqëron një veprimtari të tillë.

Ajo merr një seri idesh dhuratash nga dyqanet e zgjedhura direkt në Pallatin Buckingham. Duke vepruar kështu, asaj i jepet mundësia të zgjedhë me qetësi se çfarë und t’u jepet punonjësve dhe anëtarëve të familjes. E vetmja "bezdi" e vogël? Stafi i pallatit mbretëror është me të vërtetë i shumtë, në fakt ka të paktën 620 punonjës duke përfshirë kuzhinierë dhe pastrues.

Përkundër faktit se zgjedhja e dhuratave të duhura është vërtet e mundimshme, Elisabetta tashmë ka përfunduar detyrën e vështirë, pasi në fakt ka blerë të gjitha dhuratat 620 mijë paraprakisht. Sa ka shpenzuar në total? 30,000 paund, rreth 35.600 euro, ose rreth 57 euro për çdo gjë të vogël.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat