Gigi Hadid shkarkohet si anëtare e jurisë në rastin e gjykimit të Harvey Weinstein - Bota Sot
Gigi Hadid shkarkohet si anëtare e jurisë në rastin e gjykimit të Harvey Weinstein

Mediale Vip

Gigi Hadid shkarkohet si anëtare e jurisë në rastin e gjykimit të Harvey Weinstein

Më: 16 janar 2020 Në ora: 22:16
Gigi Hadid

Gigi Hadid nuk do të ulet në trupin gjykues kundër regjisorit Harvey Weinstein pasi supermodelja u shkarkua si një juriste e mundshme në gjyqin e të akuzuarit për përdhunim nga shumë femra të famshyme të Hollywoodit.

Gjatë marrjes në pyetje në gjyk

atë, ajo zbuloi se ajo ishte takuar personalisht me Weinstein, megjithëse tha se ajo ende ndjehej e aftë të ishte e drejtë dhe e paanshme nëse do të vendosej në juri.

Weinstein përpiqet të largojë gjyqin nga New York, duke pretenduar efektin që mediat mund të nxisin, shkruan The Guardian.

Të mërkurën, ekipi juridik i të pandehurit lëshoi detaje të mëtejshme mbi Hadid në një mocion prej 87 faqesh duke u ankuar për mënyrën se si po zhvillohej gjyqi në një “atmosferë karnavale”. Avokati i Weinstein, Arthur Aidala shkruajti se modelja e Victoria’s Secret ishte mike me Cara Delevingne, një nga 105 gratë që ka akuzuar publikisht producentin e filmit për llojet e ndryshme të sjelljeve seksuale ndaj tyre.

Në gjykatë të enjten, u zbulua se 62 gjyqtarët e mundshëm janë pushuar brenda natës. Një prej tyre është edhe Hadid.

Si një kthesë e mëtejshme, gjykatësi James Burke i Gjykatës Supreme të New Yorkut hoqi para tij një anëtar të grupit fillestar të jurisë i cili kishte bërë lëvizjen e nxituar duke shkruar në Twitter për procedurat.

Weinstein, 67 vjeç, përballet me pesë akuza. Dy akuzat më serioze të sulmeve seksuale grabitqare kryejnë dënimin më të rëndë deri në burgim të përjetshëm, dhe ai gjithashtu përballet me dy akuza për përdhunim dhe një me një akt seksual kriminal në lidhje me dy akuzues. Ai ka pranuar se nuk është fajtor për këto akuza, të cilat kanë të bëjnë me incidente të pretenduara nga dy akuzuese femra në vitet 2006 dhe 2013. Nëse dënohet me akuzën më të rëndë, ai mund të përballet me një dënim të përjetshëm.

Gjyqi tani po hyn në një fazë të dytë, më intensive të përzgjedhjes së jurisë që do të prodhojë panelin përfundimtar të 12 juristëve dhe gjashtë alternative përpara hapjes së deklaratave të planifikuara për të mërkurën e ardhshme. Procesi i përgjithshëm do të zgjasë dy javë.

Prej tyre, shumë i thanë gjykatës se ata mendonin se nuk ishin në gjendje të jepnin drejtësi të ndershme dhe të paanshme drejt Weinstein, pa përcaktuar arsyet pse. Ekipi i mbrojtjes ka kapur pjesën më të madhe të juristëve të mundshëm, të cilët në mënyrë efektive e shfuqizuan veten për të argumentuar se gjyqi po zhvillohet mes një “përmbytjeje” të publicitetit të pafavorshëm të mediave që do të dëmtojë gjykimin.

Procesi fillestar i filtrimit ka zvogëluar grupin në 146 persona që tani përballen me marrjen në pyetje individuale nga ekipet e mbrojtjes dhe të prokurorisë.

Të enjten Donna Rotunno, avokati kryesor i mbrojtjes i Weinstein, bëri një përpjekje tjetër për të ndryshuar rregullat e gjykimit. Ekipi ka bërë përpjekje të shumta për ta zhvendosur nga qyteti i New Yorkut me arsyetimin se është “kryeqyteti mediatik i botës” dhe ka bërë thirrje që zgjedhja e jurisë të mbahet në mënyrë private – të gjitha këto janë mohuar. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat