‘E zeza është mbret’/ Albumi i ri vizual i Beyonce, i mbushur me stil afrikan dhe simbolizma

Mediale Vip

‘E zeza është mbret’/ Albumi i ri vizual i Beyonce, i mbushur me stil afrikan dhe simbolizma

Më: 1 gusht 2020 Në ora: 19:09
Beyonce

Albumi i ri muzikor vizual i këngëtares amerikane Beyoncé përmban mjaft lirika të ngarkuara me domethënie.

I titulluar “Black Is King” (E zeza është mbret) në të artistja krijon një gosti simbolizmash sociale dhe politike, të lidhura me aktualitetin në SHBA.

“Le të jetë e zeza sinonom i gëzimit” thuhet në një prej këngëve të para, ndërsa në këngën “Mood 4 Eva,” luajnë Jay-Z, Childish Gambino dhe këngëtari afrikan nga Mali, Oumou Sangaré. Ky i fundit është i tëri i veshur me një lëkurë leopardi dhe këndon në nota të larta, kurse Beyoncé qesh nga kamera dhe këndon “Unë jam i gjithë temperamenti.”

I perceptuar si një celebrim i “madhësisë dhe bukurisë së trashëgimisë zezake,” siç e komenton Beyoncé në një postim, “Black Is King” është krahasuar me rrugëtimin e njeriut drejt vetë-zbulimit, i fokusuar në historinë zezake dhe traditat afrikane, në narrativën e vetë artistes.

Pamjet janë xhiruar në të gjithë botën, që prej Afrikës së Jugut në atë perëndimore, në Belgjikë, Angli, New York e Los Angeles.

Moda afrikane përbën një prej elementëve të fuqishme në formën e stilistes së vjetër të Beyonce, Zerina Akers, me ngjyra dhe motive prej emrave madhorë evropianë deri te markat e apvarura afrikane.

Prej fustaneve të shkëlqyeshme me përçina te kostumet e pushtetit të lartë, veshjet femërore dhe e verdha dominuese e artistes në performimin e këngës “Spirit” në fund të albumit në stil filmi.

Skenat që bëhen epitomë e misionit krijues të Beyoncé janë nderimi i historisë dhe identitetit me gnjyrë dhe celebrimi i talentit të njerëzve me ngjyrë.

“Eventet e vitit 2020 kanë krijuar vizionin e filmit dhe mesazhin e tij të rëndësishëm, si njerëz që nisin një rrugëtim historik. Unë besoj se nëse njerëzit me ngjyrë tregojnë historitë e tyre aksi i botës zhvendoset për të zbuluar pasurinë shpirtërore të gjeneratave, që nuk është thënë kurrë në librat tanë të historisë”, komenton Beyonce.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat