Pas shumë aludimeve, konfirmohet që Eleni Foureira nuk do të përfaqësojë Qipron në “Eurovision 2021”

Mediale Vip

Pas shumë aludimeve, konfirmohet që Eleni Foureira nuk do të përfaqësojë Qipron në “Eurovision 2021”

Më: 24 shtator 2020 Në ora: 14:59
Eleni Foureira

Kohëve të fundit kanë qarkulluar disa zëra që artistja, e cila e përfaqësoi Qipron në “Eurovision 2018”, Eleni Foureira do të jetë e pranishme sërish në vitin 2021.

Këngëtarja me prejardhje shqiptare ka refuzuar mundësinë për të përfaqësuar Qipron në Rotterdam vitin e ardhshëm.

Këtë lajm e ka bërë të ditur gazetari Giannis Poulopulos në emisionin televiziv grek të mëngjesit ‘Eftychite’. Ai zbuloi se një burim nga Panik Records – labeli i Eleni – konfirmoi se këngëtarja e “Fuego” nuk do të konkurronte në “Eurovision 2021”.

Burimi thekson se Eleni dëshiron të rikthehet në Eurovision, por vetëm kur gjërat të jenë më mirë në lidhje me coronavirusin dhe kur të ketë një shfaqje të rregullt të Eurovisionit.

Burimi i Wiwibloggs në Qipro tregon se vendimi nuk erdhi si pasojë e mungesës së vullnetit ose mungesës së këngëve. Kjo ishte vetëm për shkak të shqetësimeve në lidhje me COVID-19 dhe mënyrës se si kjo do të ndikonte në konkursin e këtij viti.

Burimi shton duke thënë se ekipi respekton dhe e kupton plotësisht vendimin. Më tej thuhet se marrëdhënia e 33 vjeçares me ekipin në Qipro nuk është thjesht profesionale. Është ndërtuar mbi dashurinë dhe respektin e vërtetë mes dy palëve dhe ftesa është gjithmonë e hapur.

Javën e kaluar, EBU lëshoi katër skenarët që do të përdorte për mbajtjen e “Eurovision 2021” nën kufizime të mundshme të pandemisë.

Dy nga skenarët përfshijnë një Eurovision me një audiencë të reduktuar, të distancuar nga shoqëria, ndërsa një skenar nuk ka audiencë fare.

Duke marrë parasysh se si hyrja e yllit grek në vitin 2018 me “Fuego” i dha energji turmës së madhe në ‘Altice Arena’ të Lisbonës, është e lehtë të shohësh që një lloj i ngjashëm i këngës nuk do të kishte të njëjtin ndikim me një audiencë më të vogël ose pa audiencë fare.

Nëse jo Eleni Foureira, atëherë kush?

Nuk ka mungesë spekulimesh rreth artistëve të tjerë që janë në garë për të përfaqësuar Qipron në “Eurovision 2021”.

Ylli i Greqisë në “Eurovision 2008”, Kalomira kohët e fundit konfirmoi se Qipro ishte një mundësi për 2021.

Gjithashtu thuhet se do të merret në konsideratë edhe Ilias Kozas, vokalisti i grupit “Koza Mostra”. Të njëjtit më parë përfaqësuan Greqinë në “Eurovision 2013” me këngën “Alcohol Is Free”.

Deri më tani, artistët e interesuar për pjesëmarrje janë: Despina Savva të “The Voice Australia”, Ian Stratis, Eirini Papadopoulou, Leea Nanos, Ivi Adamou, Konnie Metaxa & Tasos Xiarcho, Melisses, Vangelis Kakouriotis dhe këngëtarja, modelja e aktorja, Katerina Stikoudi.

Por tani me Eleni Foureira që duket se është jashtë garës për Rotterdam, transmetuesi CyBC mund të jetë duke rishikuar mundësitë e tjera. 

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat