Harry dhe Meghan dhurojnë donacion për strehimoren e grave në Teksas, e dëmtuar nga stuhia

Mediale Vip

Harry dhe Meghan dhurojnë donacion për strehimoren e grave në Teksas, e dëmtuar nga stuhia

Më: 25 shkurt 2021 Në ora: 20:21
Ilustrim

Harry dhe Meghan bëjnë një gjest human.

Një strehë e Teksasit e dëmtuar rëndë nga stuhia e dimrit e javës së kaluar po merr ndihmë nga një donator i papritur, shkruan CNN.

Princi Harry dhe Meghan, Dukesha e Sussexit, befasuan Genesis Women’s Shelter & Support në Dallas të dielën me një donacion për të rregulluar çatinë e kompleksit të saj të strehimit dhe për të ndihmuar me nevoja të tjera urgjente.

“Ne u njoftuam se përmes veprimeve të organizatës jofitimprurëse të Dukës dhe Dukeshës së Sussex, Fondacioni Archewell, Princi Harry dhe Meghan do të bëjnë një donacion për të na ndihmuar të rikthehemi në këmbë”, tha CEO i strehimores, Jan Langbein.

“Jo vetëm që kjo dhuratë do të sigurojë nevojat tona kritike, por shkëlqen një vëmendje ndërkombëtare mbi dhunën ndaj grave dhe fëmijëve, duke i lënë të mbijetuarit të dinë se nuk janë vetëm”, shtoi ai.

Genesis Women’s Shelter & Support është një litar jetësor për familjet që kanë përjetuar dhunë në familje, duke u dhënë një rrugëdalje grave në situata abuzive.

Kulmi i strehimit të tij kalimtar u zhyt, tubat shpërthyen dhe mobiljet u shkatërruan, sipas Amy Norton, drejtoresha e vjetër e strehimores për zhvillimin e fondeve.

Gratë dhe fëmijët brenda u zhvendosën shpejt dhe askush nuk u lëndua, tha Norton.

Miliona njerëz në Teksas humbën energjinë dhe ujin pas një ngrirje rekord të që filloi më 11 shkurt.

Strehimorja mbylli dyert e saj për herë të parë në 35 vjet për shkak të stuhisë, tha Norton.

Bota po sheh një krizë abuzimi në familje gjatë pandemisë COVID-19 dhe disa shërbime mbështetëse janë lënë në pritje, sipas një raporti special të CNN mbi abuzimin në familje.

Kjo strehë për gratë është një nga organizatat bamirëse që Princi Harry dhe Meghan Markle kanë mbështetur që nga heqja dorë zyrtarisht nga detyrat mbretërore.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat