Ukraina fiton “Eurovision 2022”

Mediale Vip

Ukraina fiton “Eurovision 2022”

Më: 15 maj 2022 Në ora: 01:09
Ukrainë

Ka mbaruar nata e madhe e garës së muzikës, ‘Eurovision 2022’.

Ngjarja e cila sivjet u mbajt në “Pala Alpitour” të Torinos në Itali, mirëpriti në finale plot 25 shtete (pesë prej të cilave u kualifikuan automatikisht dhe 20 të tjera që arritën kualifikimin nga netët gjysmëfinale).

Fitues të ‘Eurovision 2022’ u zgjodhën grupi Kalush Orchestra nga Ukraina, të cilët përfaqësuan vendin e tyre me këngën “Stefiania”.

Ata morën mjaftueshëm pikë nga juria profesioniste, por rezultati u përmbys kur u njoftuan votat e publikut, ku shteti ukrainas kishte marrë pikët më maksimale të mundshme nga votuesit mbarëevropianë.

Për shumëkë, fitorja e Ukrainës ka qenë e pritshme, ngase përveç këngës së bukur, është komentuar shpesh se shtetet evropiane do të tregojnë një konsideratë të ve0τantë për shkak të krizës në Ukrainë, mes luftës së vazhdueshme me agresorin rus.

Ndërkohë, Shqipëria në ‘Eurovision 2022’ u përfaqësua nga këngëtarja Roenla Hajati me këngën “Sekret”, e cila dështoi ta përfaqësonte vendin e saj në finalen e madhe. 

Piket

Ukraina 631

Britania 466

Spanja 459

Suedia 438

Serbia 312

Italia 268

Moldavia 253

Greqia 215

Portugalia 207

Norvegjia 182

Holanda 171

Polonia 151

Estonia 141

Lituania 128

Australia 125

Azerbaixhan 106

Zvicra 78

Rumania 65

Belgjike 64

Armenia 61

Cekia 38

Finlanda 38

Islanda 20

Franca 17

Gjermania 6

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat