Eurovision 2022 është shikuar 161 milionë herë

Mediale Vip

Eurovision 2022 është shikuar 161 milionë herë

Më: 24 maj 2022 Në ora: 19:35
Eurovision 2022

Konkursi i 66-të i Këngës në Eurovision nga Torino, Itali, arriti në 161 milionë njerëz gjatë tri shfaqjeve live në 34 tregje të matura.

Shtrirja e Konkursit në ato territore u rrit nga shtatë milionë nga viti në vit.

Përqindja e shikueshmërisë për finalen e madhe të shtunën e 14 majit u rrit me tre pikë përqindjeje, në 2021 në 43.3%, dhe mbetet më shumë se dyfishi i mesatares së kanaleve të transmetimit (18.2%).

Konkursi u dëshmua edhe një herë jashtëzakonisht popullor me audiencën më të re. Midis 15-24 vjeçarëve, përqindja e shikueshmërisë së finalja e madhe u rrit me tre pikë përqindje në vitin 2021 në 56.2%, duke mbetur katër herë më e lartë se mesatarja e kanaleve të transmetimit (14.0%).

Vendi pritës, Italia dha audiencën e saj më të madhe në rekord (që nga viti 2011 kur ata u ribashkuan në Konkurs), me një rritje +53% në vitin 2021, me një audiencë mesatare prej 6.6 milionë shikuesish, që përbën 41.9%.

Në një të tretën e tregjeve (13 nga 34) ESC pretendonte mbi 50% të pjesës së shikueshmërisë, e kryesuar nga Islanda me 96.4% dhe e ndjekur nga afër nga tregjet e tjera nordike (Norvegjia 89.1%, Suedia 81.4% dhe Finlanda 72.1%).

Tregjet e tjera që panë më shumë se 50% të totalit të shikuesve televizivë që shikuan finalen e madhe ishin Armenia, Belgjika, Danimarka, Estonia, Greqia, Lituania, Holanda, Spanja dhe Mbretëria e Bashkuar.

Suksesi i Spanjës dhe Mbretërisë së Bashkuar në Konkurs (duke përfunduar respektivisht në vendin e tretë dhe të dytë) u reflektua edhe në vlerësimet e tyre; të dy vendet dhanë audiencën e tyre më të mirë televizive të dekadës së fundit.

Mesatarisht 6.8 milionë shikues ishin në Spanjë, 86% më shumë në vitin 2021 dhe audienca e tyre më e lartë që nga viti 2008.

Mbretëria e Bashkuar dha audiencën më të madhe nga të gjitha tregjet në vitin 2022 me 8.9 milionë shikues, 20% më shumë në 2021.

Është hera e parë në 11 vjet që Britania e Madhe ka parë vlerësime më të larta se Gjermania, e cila më parë kishte audiencën më të lartë.

3.3 milionë shikues ndoqën finalen e madhe drejtpërdrejt në platformë me 5.1 transmetime të drejtpërdrejta në total. Në të njëjtën javë, 42.3 milionë shikues në 232 vende dhe territore shikuan në kanalin zyrtar YouTube.

Numri i shikuesve të finales së madhe në YouTube u rrit gati 50% nga viti në vit në 7.6 milionë shikues për shfaqjen e drejtpërdrejtë. Më shumë shikime ishin në vendin fitues Ukraina me mbi 2.2 milionë deri më sot.

63% e të gjithë atyre që shikonin në YouTube ishin të moshës 18-34 vjeç.

Për më tepër, midis 1 dhe 15 majit llogaritë zyrtare të mediave sociale të Konkursit gjeneruan 22 milionë veprime angazhimi në postimet në Instagram, Facebook, Twitter dhe TikTok.

Konkursi i Këngës në Eurovision u organizua nga anëtari italian Rai i Bashkimit Evropian të Transmetuesve (EBU) më 10, 12 dhe 14 maj.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat