Pse Dua Lipa u padit pasi postoi një foto të vetën?

Mediale Vip

Pse Dua Lipa u padit pasi postoi një foto të vetën?

Më: 24 qershor 2022 Në ora: 19:06
Dua Lipa

Dua Lipa është paditur për publikimin e fotove të paparacit në profilin e saj në Instagram. Fotografi Robert Barbera pretendon se këngëtarja ka ndarë dy fotografi të bëra prej tij në vitin 2018, pa marrë më parë leje.

Në padinë e tij, të paraqitur në Kaliforni në fillim të kësaj jave, Barbera thotë se Dua i hoqi fotot pasi ishte vënë në dijeni për shkeljen e supozuar, por pasi ai i dorëzoi asaj një draft të ankesës së tij ligjore, "komunikimi u ngadalësua dhe si përfundim u ndal".

“Paditësi i dërgoi disa herë email të paditurit për t'i njoftuar se kjo kërkesë do të depozitohej”, thuhet në padi. “Paditësi nuk ka marrë asnjë përgjigje dhe si i tillë është detyruar nga i pandehuri të kërkojë ndihmën e gjykatës për gjykimin e kësaj çështjeje”.

Zotëruesi i një fotografie është zakonisht fotografi dhe çdo person që shfaqet në imazh që nuk ka asnjë të drejtë sipas ligjit të së drejtës së autorit. Ata mund të jenë në gjendje të kufizojnë përdorimin e fotografisë përmes ligjit të privatësisë, ose duke zbatuar të drejtat e imazhit ose publicitetit, por të drejtat e pronësisë intelektuale zakonisht i përkasin kujtdo që mban kamerën.

Ka pasur një sërë padish të ngritura vitet e fundit nga fotografë të cilët kanë fotografuar një personazh të famshëm dhe më pas të famshmit e kanë postuar foton e tyre në mediat sociale. Në vitin 2019, Justin Bieber dhe Ariana Grande u paditën gjithashtu nga Barbera për këtë çështje.

Dua Lipa është paditur për këtë çështje edhe vitin e kaluar, për një imazh që ajo ndau në vitin 2019. I njëjti avokat që ngriti atë çështje, Craig B Saunders, përfaqëson tani Barbera-n.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat