Trembëdhjetë vjet nga vdekja e ikonës së muzikës pop, Michael Jackson

Mediale Vip

Trembëdhjetë vjet nga vdekja e ikonës së muzikës pop, Michael Jackson

Më: 25 qershor 2022 Në ora: 10:07
Michael Jackson

Legjenda e muzikës pop, Michael Jackson, ka lindur më 29 gusht të vitit 1958 në Gary, Indiana.

Ditën e sotme (25 qershor) janë bërë plot 13 vjet që nga vdekja e tij, kurse për audiencën mbarëkombëtare ka qenë i njohur si: autor, kompozitor, producent e po ashtu edhe si valltar.

Ai nuk ka dyshim se ishte një nga artistët më të mëdhenj të të gjitha kohërave.

I njëjti vdiq më 25 qershor të vitit 2009 në shtëpinë e tij në Los Angeles nga një sulm kardiak në zemër.

Ndërkaq, memoriali mbi jetën dhe veprimtarinë e tij u mbajt më 7 korrik të vitit 2009 në Staples Center, i cili u ndoq nga një shërbim familjar në Forest Lawn Memorial Park’s Hall of Liberty.

Nga statistikat që dolën askokohe, eventi arriti afro tre miliardë shikues duke e bërë njëherësh transmetimin live më të shikuar në historinë televizive.

Mariah Carey, Stevie Wonder, Jennifer Hudson, Usher – ishin vetëm disa nga yjet që performuan.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat