Vdes aktori i njohur turk, me origjinë shqiptare, Cuneyt Arkin

Mediale Vip

Vdes aktori i njohur turk, me origjinë shqiptare, Cuneyt Arkin

Më: 30 qershor 2022 Në ora: 00:55
Cuneyt Arkin

Ka vdekur aktori i njohur turk, Cuneyt Arkin. Ai kishte origjinën shqiptare.

Ai me profesione ishte mjek, por jetën ia kushtoi gjithmonë filmit. Ndër filmat e tij më të njohur ishte "Napredok".

“Me rrënjë shqiptare ose jo, një aktor i madh turk që ka shënuar një epokë të gjatë të kinematografisë turke...”

Shkrimi i plotë:

AKTORI MË I FAMSHËM TURK, CUNEYT ARKIN, ME ORIGJINË SHQIPTARE, IKU NË AMSHIM...

Qenka ndarë nga jeta Cuneyt Arkin(1937-2022), aktori i famshëm turk ose ndryshe "Alen Deloni i kinematografisë turke", për të cilin thonë se është me origjinë shqiptare!

Edhe pse mjek me profesion, ai jetën ia ka kushtuar filmit: ka luajtur në rreth 300 filma(!!!), ka qenë aktor, regjisor, producent...Nga drama e melodrama, nga filma historikë e aventurieristikë, gjer te kriminalistikë e zhanre tjera...Gjenerata jonë e mban mend për filmat e popullarizuar që shfaqeshin viteve 70-të në kinemanë "Napredok" në Bit Pazar-Shkup(ku sot është Teatri i Fëmijëve dhe të rinjve), ku shpesh për të parë ndonjë nga filmat e tij, duhej të blije biletën nga "shitkaçët" dyfish më shtrenjtë. Si të rinj tëasaj kohe, veçanërisht e kujtojmë për një "serial" filmash për një figurë historike, Xhem Sulltani dhe Kara Murati, super-heronj ku bashkonte shkathtësinë për përdorimin e shpatës me shkathtësitë tjera luftarake që ishin në modë asaj kohe(karate...). E shikonim se kërkonim një hero pandan të heronjve të kinematografisë perëndimore dhe Xhynet Arkani i kishte të gjitha këto. Shumica e filmave që vinin nga Turqia, ishin ato ku ai luante rolin kryesor..Ishin filma komercialë, pa dyshim, dhe gjithë mangësitë e tyre i mbulonte figura markante e tij, i cili vërtet ishte pandan i Alen Delonit...Mua si gjimnazist i asaj kohe, nuk më kanë lënë aq shumë mbresa filmat për Xhem Sulltanin ose Kara Muratin, por një dramë familjare, me titull "Fati"(përkthyer nga titulli i distributerit "Sudbina") ku Cynet Arkani luante rolin e vëllait të një motre të dhunuar, i cili u hakmerret dhunuesve një nga një...Mbante do këpucë të zeza që i shkilte prapa, dhe para çdo hakmarrje, i veshte plotësisht...E mbaj mend këtë film edhe për diçka tjetër: nga kinemaja shumica dilnim të përlotur, sepse personazhi që e luan ai, pas i vret të gjithë dhunuesit e motrës, edhe ai vritet...duke i dalë vrushkujt e ngrohtë të frymëmarrjes në grahmën e fundit...Pastaj kam parë shumë filma të tjerë turkë me të njëjtin përfundim: aktori pozitiv të shpeshtën vdes në fund, ndryshe nga kinematografia amerikane...

Me rrënjë shqiptare ose jo, një aktor i madh turk që ka shënuar një epokë të gjatë të kinematografisë turke...

Image
Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat