​Vdes koreografi i Michael Jackson, Bruno Falcon

Mediale Vip

​Vdes koreografi i Michael Jackson, Bruno Falcon

Më: 3 korrik 2022 Në ora: 22:22
​Vdes koreografi i Michael Jackson, Bruno Falcon

Bruno Falcon, truri i koreografit pas një prej lëvizjeve më të mira të Michael Jackson, ka vdekur në moshën 58-vjeçare.

I njohur edhe si ‘Pop N Taco’, kërcimtari i hip-hop-it ka ndërruar jetë të shtunën, sipas miqve të ngushtë.

Motra e tij Diana Wolgamott tha për TMZ sot se ai vdiq në shtëpinë e tij në Long Beach, Kaliforni.

Shkaku i vdekjes ishte arresti kardiak, por mësohet se nuk do të kryhet autopsi.

Bruno ishte më i famshëm si një nga kërcimtarët në video-klipin "Smooth Criminal" të Michael Jackson dhe si krijuesi i kërcimit "leaning" të interpretuar në video.

I konsideruar si një nga lëvizjet më të "pamundshme" të kërcimit në botë, tendencat në dukje sfiduese të gravitetit u arritën përmes një kombinimi të forcës bazë të Jackson-it dhe kërcimtarëve të tij si standard i atletit dhe këpucëve të dizajnuara posaçërisht.

Falcon gjithashtu bëri koreografinë e pjesës më të madhe të turneut "HIStory" të këngëtarit të ndjerë në vitet 1990 dhe punoi me Lionel Richie, Chaka Khan dhe anëtarë të tjerë të familjes Jackson.

Partneri i tij 60-vjeçar i kërcimit ‘Breakin’, Popin’ Pete – emri i vërtetë Timothy Earl Solomon dhe babai i stilit të kërcimit ‘popping’ – postoi një video të tij duke përqafuar Falcon në vitet e tij të mëvonshme.

Ai shtoi në Instagram: “U prefsh në paqe vëllai im Popin n Taco, do të mungosh.”

I lindur më 10 qershor 1964 në Los Anxhelos, Kaliforni, Falcon ishte një balerin i njohur në vitet 1980. Ai ishte gjithashtu një nga disa artistë hip-hop të trashëgimisë meksikane në vitet 1980, gjë që ai tha se e la atë përballë urrejtjes.

Falcon tha në një intervistë: “Njerëzit nuk mund të besonin se kishte një meksikan që mund të shfaqej. Më sfidonin para shkollës ose në një festë apo një valle të shkollës së mesme. Ata do të dilnin, pikërisht tek ju, pikërisht përballë fytyrës suaj."

Në vitet e tij të mëvonshme ai mësoi vallëzim për publikun.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat