Oscars i kërkon falje aktores Sacheen Littlefeather pas 50 vitesh

Mediale Vip

Oscars i kërkon falje aktores Sacheen Littlefeather pas 50 vitesh

Më: 16 gusht 2022 Në ora: 10:43
Sacheen Littlefeather

Çmimet Oscar i kanë kërkuar falje Sacheen Littlefeather, një gruaje vendase amerikane që u përshëndet nga skena gati 50 vjet më parë.

Aktivistja dhe aktorja u shfaq në TV live në 1973 për të refuzuar një Oscar që Marlon Brando fitoi për The Godfather.

Brando refuzoi çmimin për aktorin më të mirë për shkak të keqinterpretimit të amerikanëve vendas nga industria e filmit në SHBA - dhe dërgoi Littlefeather në vend të tij.

Akademia tha se Littlefeather duroi abuzim "të pajustifikuar dhe të pajustifikuar" pas fjalimit të saj të shkurtër, raporton BBC.

“Kurrë nuk e kam menduar se do të jetoj për të parë ditën kur do ta dëgjoja këtë”, tha ajo për Hollywood Reporter.

Littlefeather, asokohe 26 vjeçe, u turpërua dhe u shmang nga industria e argëtimit pas fjalimit të saj në çmime.

Fjalimi i saj ishte, thanë organizatorët, deklarata e parë politike në ceremoninë televizive - duke filluar një trend që vazhdon edhe sot e kësaj dite.

Duke u prezantuar në emër të Brandos - i cili shkroi "një fjalim shumë të gjatë" - ajo i tha shkurt audiencës "se ai me shumë keqardhje nuk mund ta pranojë këtë çmim shumë bujar".

"Dhe arsyet për këtë janë trajtimi i indianëve amerikanë sot nga industria e filmit dhe në televizion në rishfaqjet e filmave, si dhe me ngjarjet e fundit në Gjurin e plagosur," tha ajo - duke iu referuar një përplasjeje të dhunshme me agjentët federalë. në një vend me rëndësi të konsiderueshme për popullin Sioux.

Ajo u prit me brohoritje - dhe disa brohoritje - nga publiku.

Në vitin 2020, Littlefeather tha për BBC se menjëherë pas fjalimit ajo duhej të largohej nga skena me dy roje sigurie. Por, shtoi ajo, "ishte një gjë shumë e mirë" pasi aktori John Wayne ishte në prapaskenë (i siguruar nga gjashtë persona të sigurisë); ajo tha se ai ishte "i zemëruar me Marlon dhe i tërbuar me mua" dhe donte ta tërhiqte vetë nga skena.

Disa njerëz përdorën "bërxollën Tomahawk" - që shihet si një gjest poshtërues për amerikanët vendas - ndërsa ajo po kalonte.

Brando kishte shkruar një fjalim shumë më të gjatë, por Littlefeather u udhëzua nga ekipi i prodhimit të ceremonisë së çmimit që ta mbante refuzimin në 60 sekonda.

Ajo u transmetua në televizion për 85 milionë njerëz. Disa raporte të mediave pas ngjarjes pretenduan se Littlefeather nuk ishte vërtet një amerikane vendase, por përkundrazi se ajo pranoi fjalimin për të ndihmuar karrierën e saj të aktrimit. Disa spekuluan se ajo mund të ishte e dashura e Brandos.

Ajo i tha BBC-së se të gjitha ato pretendime ishin të pavërteta.

"Abuzimi që keni duruar... ishte i pajustifikuar dhe i pajustifikuar," shkroi David Rubin, ish-president i Akademisë së Arteve dhe Shkencave të Filmit, në një letër drejtuar Littlefeather të bërë publike të hënën.

Rubin tha se fjalimi në ndarjen e çmimeve të 45-të të Academy Awards "vazhdon të na kujtojë domosdoshmërinë e respektit dhe rëndësinë e dinjitetit njerëzor".

Muzeu i Akademisë së Filmit do të organizojë një ngjarje në shtator, në të cilën Littlefeather do të flasë për paraqitjen e saj në Oscars 1973 dhe për të ardhmen e përfaqësimit indigjen në ekran.

Në përgjigje të faljes, ajo tha: "Ne indianët jemi njerëz shumë të duruar - kanë kaluar vetëm 50 vjet!"

Ajo shtoi se mbajtja e një sensi humori është "metoda jonë e mbijetesës".

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat